Zobacz profil

📝 Wersja Robocza #12

Revue
 
 

Wersja Robocza

5 lipiec · Wydanie #12 · Zobacz online

Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.


Hej!
Lato w pełni, temperatury szaleją 🌡️, dlatego krótka przerwa od pracy nie zaszkodzi… Sięgaj po zimną lemoniadę 🍋 i zapoznaj się z najnowszym numerem “Wersji Roboczej”.
Tym razem piszemy o:
 • aplikacji do nauki programowania,
 • kolejnym konkurencie Airbnb,
 • pierwszym polskim sklepie bezobsługowym i bezkasowym,
 • odpowiedzi szwajcarskiego kina na ofensywę Netflixa.
Miłej lektury!

Naucz się... programowania 👨‍💻
Programming Hub pomoże Ci nauczyć się programowania
Programming Hub pomoże Ci nauczyć się programowania
O pracy w zawodzie programisty jest głośno od kilku dobrych lat. Wokół tego tematu narosło też wiele mitów. Media często bombardują nas informacjami o tym, jak wiele jest wakatów w tej branży, a także o ciągle rosnących zarobkach programistów 💵.
Nie jest to na pewno praca łatwa - trzeba mieć analityczny umysł, być wytrwałym i poświęcić naprawdę sporo czasu na edukację. Na szczęście w dziedzinie nauczania programowania dzieje się bardzo dużo, dzięki czemu dziś znacznie prościej rozpocząć przygodę z tworzeniem kodu.
W trend ten wpisuje się aplikacja Programming Hub, która umożliwia interaktywną naukę programowania, wykorzystując do tego m.in. wbudowany edytor kodu, pytania zamknięte i otwarte, a także ilustracje i diagramy:
Programming Hub: Learn to code
Co wyróżnia aplikację?
 • Możemy uczyć się przez przeglądarkę lub aplikację Android/iOS,
 • Dostępnych jest ponad 20 kursów i 5000 przykładów kodu,
 • Nauka odbywa się w języku angielskim,
 • Wspierane są m.in. takie języki programowania jak: Java, C, C++, HTML, JavaScript, R, CSS, Swift czy Python,
 • Podstawowa wersja jest darmowa, z kolei dostęp do wszystkich kursów kosztuje nieco ponad 9$ miesięcznie. W promocji można też wykupić wersję z dożywotnim dostępem za 39$ (normalna cena to 375$ 🏷️).
Jeśli kariera programisty nie jest Ci pisana, może inne kursy opisane do tej pory w Wersji Roboczej zainteresują Cię bardziej? Sprawdź to zestawienie 🎓 i wybierz coś dla siebie.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Jeśli jesteś programistą, to tym razem będziesz trochę rozczarowany. Z naszym pytaniem poradzisz sobie bez wysiłku. Jeśli reprezentujesz inną grupę zawodową, możesz jednak mieć mały problem.
W jakim języku została napisana poniższa linijka kodu?
document.write(‘Hello World’);
Dla ułatwienia do wyboru masz cztery możliwości: Java, JavaScript, Python, Ruby. Odpowiedź znajdziesz na końcu newslettera.
Wynajmij dom 🏠 z Marriottem
Popularny serwis Airbnb nie ma łatwo na rynku… W zasadzie co kilka miesięcy słyszymy o nowej usłudze czy startupie, który ma bezpośrednio konkurować z amerykańskim gigantem.
Teraz sprawa wygląda jeszcze poważniej, bo do rywalizacji włącza się potężna grupa Marriott International, posiadająca w swoim portfolio ponad 7000 nieruchomości działających pod 30 różnymi markami w 130 krajach.
Marriott dość mocno wchodzi na rynek zagospodarowany obecnie przez Airbnb za sprawą swojej nowej usługi Homes and villas.
Na tygodniowy pobyt wakacyjny wygląda znośnie, prawda?
Na tygodniowy pobyt wakacyjny wygląda znośnie, prawda?
Szczegóły:
 • W nowym serwisie “Home and villas” możemy krótkoterminowo wynająć dom klasy premium lub luxury,
 • W ofercie jest ponad 2000 domów w 100 różnych lokalizacjach,
 • Obecne lokalizacje to: USA, Karaiby, Ameryka Środkowa i Europa (Chorwacja, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Grecja),
 • Każda oferta jest sprawdzana pod kątem jakości przez specjalistów Marriotta i obejmuje m.in. wsparcie 24/7, szybkie WiFi, TV, wyposażoną kuchnię, a także sprzątanie przed/po wizycie,
 • Ceny zawierają się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy dolarów za dobę. Wszystko zależy oczywiście od wielkości domu, maksymalnej liczby gości i standardu oraz lokalizacji.
Co ciekawe, twórcy Airbnb już odpowiedzieli na ten ruch ze strony Marriotta i uruchomili specjalną sekcję Luxury. Warto zajrzeć, bo wybrane posiadłości naprawdę robią wrażenie (niestety także ceną).
Nie zapomnij także zobaczyć naszego zestawienia ✈️ Podróże 1. klasa, w którym zebraliśmy opisane do tej pory ciekawe serwisy, które pomogą Ci w planowaniu urlopu.
☕️ Szybka kawa z...
Kontynuujemy nasz cykl rozmów z ciekawymi osobami ze świata nowych technologii. 
Zapraszamy na „szybką kawę” z Marcinem Dąbrowskim, CEO Surge Cloud, firmy która odpowiada za pierwszy w Polsce bezobsługowy i bezkasowy sklep spożywczy 🛒.
Temat absolutnie na czasie, gdyż otwarcie debiutanckiego sklepu pod szyldem Take&Go nastąpiło pod koniec czerwca w Poznaniu.
Z Marcinem porozmawialiśmy o tym jak wyglądają zakupy w sklepie rodem z przyszłości.
Jaki asortyment będzie dostępny w sklepach Take&Go i gdzie poza Poznaniem będziemy mogli Was znaleźć?
Asortyment na start to najbardziej potrzebne produkty typu convenience, jakie znajdziemy w każdym małym sklepie spożywczym. Natomiast rozbudowaliśmy go o duży udział dań świeżych, gotowych, koktajli i napojów, których ciężko szukać gdzieś indziej, dużo jest tam marki własnej.
Chcemy, żeby osoby w biegu mogły wejść do Take&GO kupić dobrej jakości i gotowe śniadania, przekąski, obiady - tak aby kupiły w tym sklepie wszystko, czego potrzebują do funkcjonowania w ciągu zabieganego dnia. Zaczynamy w Poznaniu, później Warszawa. Ale celem są największe miasta w Polsce.
Przychodzę do sklepu, chcę zrobić zakupy. Pukam do drzwi i nic… ;-) Jak wyglądają zakupy w Waszym sklepie krok po kroku?
To byśmy chcieli zostawić jako wisienkę na torcie, bo customer experience nie da się opisać słowami wystarczająco dobrze, więc zachęcam każdego, żeby przyszedł na zakupy.
Natomiast pierwszy krok to pobranie aplikacji mobilnej.
Drugi krok to zeskanowanie kodu w aplikacji, aby uchyliły się bramki wejściowe.
Trzeci - wybranie tego na co ma się ochotę.
Ostatni krok to jest wyjście - na wyjściu skanujemy jeszcze raz kod z aplikacji, system na wyświetlaczu pokazuje podsumowanie, klikamy “ok płacę” i sklep automatycznie obciąża kartę z poziomu aplikacji lub (zależnie od ustawień) prosi o zbliżenie karty. Po płatności otwierają się bramki i możemy wyjść.
Tradycyjne sieci sklepów spożywczych już jakiś czas temu zapowiedziały, że będą dążyć w kierunku autonomicznych sklepów. Wam udało się to przed nimi. Ile czasu i osób wymagała realizacja tak dużego przedsięwzięcia?
Pomidor 🍅 Dwa lata i +/- 50 osób full time + sporo dobrej jakości podwykonawców.
Tylko nie zaśnij w kinie 🛌
W naszym newsletterze często polecamy rożne filmy. Dziś spojrzymy na kinematografię trochę z innej strony, przedstawiając Tobie ciekawostkę ze Szwajcarii. 😃
W ostatnim czasie kompleksy kinowe nie mają łatwego życia. W walce o widza przegrywają często z domowym zaciszem, w którym króluje Netflix. 
Problem dostrzegli właściciele szwajcarskiego kina Cinema Pathé, dostosowując jedną z sal do warunków rodem z sypialni
Źródło zdjęcia: Pathé Schweiz
Źródło zdjęcia: Pathé Schweiz
Co charakteryzuje nietypową salę VIP:
 • 11 podwójnych łóżek zamiast foteli, 
 • świeża pościel i kapcie, 
 • stoliki nocne,
 • w cenie biletu (49 franków) mamy nielimitowany dostęp do napojów i przekąsek, z pominięciem kolejki.  
Przyznamy szczerze, że trochę balibyśmy się chrapania na sali kinowej. 😉 A Ty chodziłbyś do takiego kina w Polsce?
To już jest koniec 🏁
Tyle z naszej strony. Dzięki za dotrwanie do końca. Niezmiernie będziemy wdzięczni za wszystkie “łapki” w górę, pozytywne wiadomości oraz polecanie nas swoim znajomym.
Wszystkim wybierającym się w najbliższym czasie na urlop 🏝 - życzymy udanego wypoczynku!
Rozwiązanie quizu:
Kod został napisany w JavaScript, najprawdopodobniej najpopularniejszym obecnie języku programowania.
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Kliknij tutaj, aby anulować subskrypcję.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.