📝 Wersja Robocza #15

#15・
415

subskrybentów

32

wydań

Zapisz się na mój newsletter

By subscribing, you agree with Revue’s Warunkami korzystania and Polityką prywatności and understand that Wersja Robocza will receive your email address.

Revue
 
 

Wersja Robocza

22 sierpień · Wydanie #15 · Zobacz online

Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.


Hej!
Mamy nadzieję, że czytając to wypoczywasz w jakimś ciekawym miejscu. Jeśli jednak jesteś po urlopie lub nerwowo odliczasz do niego dni tygodnia, to liczymy, że naszym newsletterem poprawimy trochę Twój nastrój 🌞
Tym razem przeczytasz o:
 • Aplikacji, która może sprawić, że nasze ulice, osiedla i miasta będą lepsze,
 • Inteligentnych okularach do pływania,
 • Oglądaniu Netfliksa w czasie pracy,
 • Grze bitewnej na motywach “Gry o tron” stworzonej przez Polaka.

Napraw swoje miasto 🏙️
Nasze miasta pełne są problemów i niedoskonałości - nawet tak trywialne rzeczy jak dziura w jezdni, pęknięta ławka, niedziałająca sygnalizacja świetlna czy zniszczony chodnik potrafią nas zirytować 😡, zwłaszcza gdy codziennie mamy z nimi do czynienia.
Władze i służby lokalne rzadko kiedy dostrzegają takie problemy i zdane są na zgłoszenia mieszkańców. Z tym często też nie jest kolorowo, bo każdy myśli że “ktoś już to przecież zgłosił”…
Stąd bardzo kibicujemy takim projektom jak City Bugs - jest to platforma, poprzez którą mieszkańcy mogą zgłaszać opisane wyżej problemy lub pomysły (np. zbudowanie nowego placu zabaw czy zmiana rozkładu komunikacji miejskiej).
Zobaczcie sami krótkie wideo pokazujące ideę serwisu:
CityBugs.am - popraw swoje miasto
Jak to działa w praktyce?
 1. Mieszkaniec zakłada konto w serwisie.
 2. Następnie może zgłosić problem (“buga”) lub sugestię za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej (Android/iOS).
 3. Do każdego zgłoszenia trzeba wybrać kategorię, podać dokładną lokalizację, można też dodać kilka zdjęć 📷 🤳
 4. Zgłoszenie otrzyma swoją indywidualną podstronę z systemem głosowania i komentarzy. Linka do tej podstrony można podesłać np. sąsiadom.
 5. Twórcy platformy obiecują, iż zgłoszenia zostaną przez nich przekazane odpowiednim władzom lokalnym, które zyskają możliwość dyskusji z mieszkańcami, a także aktualizacji statusu zgłoszenia.
Znając życie, najtrudniejszym elementem całej układanki będzie nakłonienie urzędników do interwencji… 🤦‍♂️
Tak czy siak - warto spróbować, władze lokalne dostają do ręki naprawdę świetne narzędzie i oby zechciały z niego skorzystać.
Sam startup powstał w 🇦🇲 Armenii, zyskał tam sporą popularność i wygrał kilka konkursów. Twórcy przygotowali wersję angielskojęzyczną i starają się o rozwój na kolejnych rynkach. Na platformie zgłoszono już ponad 1000 problemów i sugestii, z których blisko 300 udało się rozwiązać.
Jeśli dzięki City Bugs uda Wam się coś zdziałać w swoich miejscach zamieszkania - dajcie znać! Chętnie opiszemy Waszą historię na naszych w kolejnych wydaniach👌
Okulary AR do pływania 🏊‍♀️
Zapewne zauważyłeś, że od kilku lat nowe technologie do sportu wkraczają pełną parą. Zarówno zawodowcy jak i sportowcy amatorzy nie mogą narzekać na brak specjalnych aplikacji czy produktów podnoszących wydajność ich treningów. Do tej pory dość mocno zaniedbaną grupą byli jednak pływacy.
Przed dwoma tygodniami 🇨🇦 kanadyjska firma FORM wypuściła na rynek inteligentne okulary do pływania, które mogą tę sytuację trochę zmienić. 
FORM
Stop guessing and start swimming. Get your FORM Swim Goggles now! #swimwithform

See the full commercial here: https://t.co/E1nKqvmccK

#swimming #triathlon #AR #wearables https://t.co/OXXPEOjFTf
Okulary FORM wyróżnia wyświetlacz wbudowany bezpośrednio w ich soczewkę. Algorytm śledzenia aktywności wsparty technologią AR (augmented reality) sprawia, że na bieżąco przed oczami możemy widzieć takie dane jak: liczbę przepłyniętych basenów, czas treningu czy liczbę spalonych kalorii. Twórcy oraz testujący okulary pływacy podkreślają, że wyświetlacz nie utrudnia pola widzenia w trakcie pływania.
Co jeszcze warto wiedzieć o okularach?
 • Ich wyświetlacz możemy mieć w lewym lub prawym oku,
 • Podobno są całkiem wygodne, posiadają regulowany nosek (5 różnych poziomów),
 • Wspiera je aplikacja mobilna (dostępna w Google Play i App Store), gdzie możemy przejrzeć nasze wyniki i porównać je z rezultatami znajomych,
 • Czas działania baterii to 16h,
 • Cena okularów to 199$,
 • Dostawa na terenie USA i Kanady jest darmowa, niestety w Polsce musimy liczyć się z dodatkowym kosztem 26$.
Co ciekawe, założyciel FORM - Dan Eisenhardt przez 14 lat był zawodowym pływakiem. Zdecydowanie lepiej idzie mu jednak w biznesie, gdzie od wielu lat z sukcesami rozwija produkty dla sportowców. Wcześniej był współzałożycielem firmy Recon Instruments, która w 2010 roku stworzyła pierwsze inteligentne okulary do uprawiania sportu, a w 2015 roku została kupiona przez Intel.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Czas na krótką przerwę 😉
Czy wiesz ile medali olimpijskich w pływaniu ma na swoim koncie Polska?
Pytanie nie należy do łatwych, dlatego ograniczyliśmy wybór do 4 poniższych wariantów:
 • A) 2
 • B) 6
 • C) 10
 • D) 15
Prawidłową odpowiedź znajdziesz na końcu newslettera.
Jak oglądać Netfliksa w pracy? 🍿
Uwaga: Urzędników i pracowników państwowych prosimy o przejście do następnego tematu 😉
W biurze nudno, pracować się nie chce, ale boisz się odpalić Netfliksa, bo szef może zauważyć? 👀
Jeśli tak, to Netflix Hangouts jest dla Ciebie! Jest to rozszerzenie do Chrome, które dzieli okno przeglądarki na kilka ekranów, podobnie jak ma to miejsce w komunikatorze Google Hangouts.
Na kilku ekranach widzimy losowe osoby biorące udział w konferencji (widok z kamerki komputerowej), a na pozostałym ekranie - odtwarzacz Netfliksa.
Oto jak to wygląda w praktyce:
Kto by nie chciał pooglądać "The Office" w pracy?
Kto by nie chciał pooglądać "The Office" w pracy?
Jak widzicie, efekt jest taki, że gdy ktoś na chwilę zerknie na nasz monitor, to nie ma mowy, by od razu zorientował się, że oglądamy Netfliksa zamiast pracować…
Cały projekt ma oczywiście charakter żartu. Rozszerzenie stworzyło studio “mschf”, znane z kilku innych podobnych humorystycznych aplikacji, o których możemy przeczytać na ich stronie internetowej.
Pokieruj armią Jona Snowa ⚔️
Trochę czasu już minęło od zakończenia serialu „Gra o tron”, wciąż jednak nie brakuje głosów, że finałowy sezon mocno rozczarował. Niezadowolonym widzom z pomocą przyszedł polski programista, który stworzył grę “Winter Falling. Interactive Battle” pozwalającą na stoczenie własnej bitwy o Winterfell. 
"Winter Falling. Interactvie Battle" to prosta przeglądarkowa gra strategiczna
"Winter Falling. Interactvie Battle" to prosta przeglądarkowa gra strategiczna
Gra dostępna jest na portalu Newgrounds. To prosty symulator bitewny, przemyślany tak, aby rozgrywka nie zajęła nam całego dnia, a była jedynie miłą przerwą w pracy.
Po krótkim tutorialu jesteśmy rzuceni w wir walki. Cała rozgrywka opiera się na mądrym rozmieszczeniu zasieków i wojsk ♟ oraz korzystaniu ze specjalnych umiejętności naszej armii. Możemy tylko powiedzieć, że łatwo nie jest.
Koniecznie daj znać, czy udało się Tobie pokonać Nocnego Króla ❄️ 
To już jest koniec 🏁
To wszystko z naszej strony. Korzystajcie z ostatnich dni wakacji, bo czas leci. Tak szybko, że dopiero co przygotowywaliśmy dla Was pierwszy numer, tymczasem za nami już 15 wydań Wersji Roboczej 🤭
Przypominamy jeszcze o konkursie, który ogłosiliśmy w poprzednim wydaniu. Karty Spotify Premium czekają. 
Czekamy na łapki w górę i do następnego!
Rozwiązanie quizu:
Do tej pory Polska zdobyła 6 medali olimpijskich w pływaniu.
3 x Otylia Jędrzejczak 🥇 🥈🥈 (2004),
1 x Artur Wojdat 🥉 (1988),
1 x Rafał Szukała 🥈 (1988),
1 x Agnieszka Czopek 🥉 (1980).
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Kliknij tutaj, aby anulować subskrypcję.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.