Zobacz profil

📝 Wersja Robocza #17

Revue
 
 

Wersja Robocza

7 październik · Wydanie #17 · Zobacz online
Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.

Cześć,
Po krótkiej przerwie wracamy z kolejnymi ciekawymi tematami 🆒
W poprzednich numerach dość często przywoływaliśmy temat Revoluta. Chwaliliśmy go za użyteczność, ale też krytykowaliśmy, gdy na jaw wyszły dziwne praktyki stosowane wobec pracowników wewnątrz firmy.
Teraz znów możemy bić brawo 👏 jego twórcom. Od kilkunastu dni polscy użytkownicy (posiadający darmowe konto standard i wyższe) mogą bez prowizji kupować akcje spółek notowanych na największych amerykańskich giełdach jak NYSE i NASDAQ. Co więcej inwestycje można zacząć już od 1$, kupując cząstkowe akcje. 
Oczywiście sami skusiliśmy się na zakup kilku udziałów. Nową możliwość Revoluta traktujemy wyłącznie jaką fajną zabawę, dzięki której każdy może poczuć się udziałowcem takich firm jak: Amazon, Apple czy Uber 😉
Jeśli regularnie śledzisz doniesienia z Wall Street to koniecznie daj nam znać w co warto teraz zainwestować 🤑

Jak największe startupy zdobyły użytkowników? 👥
Skoro już jesteśmy przy najpopularniejszych firmach technologicznych, to pewnie większość naszych czytelników ciekawi sposób w jaki osiągnęły one sukces.
W dużym stopniu odpowiedź na to pytanie znajdziemy na stronie: earlyusergrowth.com/startups/. Serwis ten zebrał i opisał w jednym miejscu początkowe strategie marketingowe, które pomogły 32 kultowym startupom pozyskać pierwszych klientów 📈
Poza dobrze znanymi historiami Apple czy Facebooka, znajdziemy tam sporo ciekawostek.
Oto niektóre z opisanych działań:
  • Cold Mailing. Des Traynor - współzałożyciel Intercomu jeszcze na etapie tworzenia produktu codziennie wysłał 100 spersonalizowanych maili do potencjalnych użytkowników. Każdego dnia sprawdzał, które treści działają, doskonaląc je do skutku. Później, mając bazę pierwszych zainteresowanych osób, zapraszał już na webinaria, podczas których objaśniał zasady działania Intercomu i zachęcał do rejestracji. 
  • Outdoor. Eric Yuan - założyciel Zoom w 2013 roku wykupił reklamę na billboardzie przy Route 101 w samym centrum San Francisco. Na reklamie znalazło się logo Zoom oraz hasło “Video Conferencing That Doesn’t Suck”. To dość nietypowe działanie jak na branżę internetową przyniosło zamierzony skutek w postaci pierwszych użytkowników.
  • PR. Brian, Nathan and Joe - założyciele Airbnb przed popularną konferencją dla designerów w San Francisco postanowili wynająć swoje trzy materace w apartamencie, w którym sami mieszkali. Fakt ten postanowili nagłośnić, wysyłając informację do blogerów oraz lokalnych mediów. Historia spotkała się z pozytywnym odbiorem, a sprawdzony model trójka znajomych zaczęła powielać w innych miejscach przed różnymi eventami.
Bill Gross
Here is the email that started Airbnb. Shown onstage at #TED #TED2016 https://t.co/A2ZF9Epcxj
  • Wideo Marketing. Twórcy Dropboxa jeszcze przed oficjalnym otwarciem zapisów postanowili przygotować film pokazujący działanie aplikacji. Umieścili go w popularnym serwisie HackerNews pozyskując w ten sposób pierwszych 5 000 użytkowników, którzy chcieli przetestować nowy produkt.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Wybraliśmy loga 4 marek, które znalazły się na stronie earlyusergrowth.com. Jak się domyślasz zadanie polega na odgadnięciu ich nazw. Czy uda Ci się osiągnąć wynik 4/4? 😄
Prawidłową odpowiedź tradycyjnie znajdziesz na końcu newslettera.
Intel szykuje nowe technologie na IO 2020 🏃‍♂️
Przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio zapowiadają się przełomowo pod kątem technologicznym. W ostatnim numerze 📝 pisaliśmy o pojazdach autonomicznych Toyoty, tym razem swoją nową technologią podzielił się też Intel.
Oto co szykuje dla nas ten technologiczny partner IO:
Nad czym pracuje Intel?
  • Technologia nosi nazwę “3D Athlete Tracking Technology” i wykorzystuje analizę wideo oraz AI (sztuczną inteligencję) do śledzenia na żywo zawodników podczas biegu,
  • Zebrane dane są poddawane analizie na żywo i prezentowane widzom telewizyjnym w postaci wizualizacji, prezentującej nazwisko zawodnika oraz jego prędkość i to jak ona się zmienia w czasie,
  • Intel pracuje też nad rozwojem technologii VR (Virtual Reality) - posiadacze okularów VR będą mogli oglądać dodatkowe materiały zarówno na żywo jak i po wydarzeniach. Taka treść ma zapewnić znacznie mocniejsze wrażenia, przenosząc nas niejako na miejsce wydarzeń sportowych.
Co ciekawe, Igrzyska w Tokio w 1964 roku były pierwszymi w świecie transmitowanymi w telewizji w kolorze 📺.
Czy dasz radę wypełnić ten prosty formularz? ☑️
Co jakiś czas dzielimy się z Wami materiałami na temat designu czy użyteczności (UX) - uważamy, że w dzisiejszym świecie przepełnionym technologią są to niezwykle istotne sprawy.
Warto mieć jakieś podstawy w tym temacie, nawet jeżeli na co dzień sami nic nie projektujemy czy nie współpracujemy blisko z designerami.
Jak ważny jest temat UX/UI, możesz przekonać się odwiedzając specjalnie przygotowaną stronę: https://userinyerface.com/
Twoim zadaniem jest wypełnienie formularza, składającego się z kilku etapów. Treść tego co wpiszesz nie ma znaczenia, chodzi jedynie o to, byś dobrnął do końca.
Brzmi prosto? Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz 😜 Twórcy tej gry-zabawy zastosowali chyba wszystkie możliwe anty-wzorce i utrudniają Ci zadanie poprzez:
  • zły dobór kolorów,
  • złe umiejscowienie elementów,
  • złą typografię,
  • …i wiele innych sztuczek, których na co dzień możemy nie zauważać.
Zapraszamy do spróbowania! Gdy dobrniesz do końca, zapamiętaj swój czas ⏱️ i podeślij wyzwanie znajomym.
P.S.
Uważaj zwłaszcza na wyskakujące popupy!
Porządni jak poznaniacy 🧹
W 15. numerze Wersji Roboczej chwaliliśmy startup City Bugs, czyli platformę poprzez którą mieszkańcy miast mogą zgłaszać różne usterki, takie jak niedziałająca sygnalizacja świetlna czy zniszczony chodnik. 
Ostatnio miasto Poznań uruchomiło stronę internetową porzadek.poznan.pl i aplikację mobilną “Poznań w porządku” (niestety tylko na Androida) bazującą na bardzo podobnej idei. 
Poprzez specjalny formularz mieszkańcy mogą zgłaszać 🚨 nieprawidłowości dotyczące porządku takie jak: przepełniony kosz na śmieci, zalegające liście czy nielegalne wysypiska śmieci.
Do tej pory przyjęto 224 zgłoszenia, z których 35 zostało zrealizowanych.
Oczywiście moglibyśmy przyczepić się do designu i funkcjonalności strony/aplikacji, natomiast sama idea jest godna propagowania. Mamy nadzieję, że podobnym krokiem podążą inne polskie miasta 🚮 
To już jest koniec 🏁
To tyle z naszej strony. Jeśli Ci się podobało, to nie obrazimy się, jak prześlesz ten numer swoim znajomym. Trochę się powtarzamy, ale serio jesteśmy wdzięczni za wszystkie “łapki” w górę, wiadomości i polecanie nas nowym osobom 🙏.
Do zobaczenia!
Rozwiązanie quizu:
Są to w kolejności loga firm: Gumroad, Slack, Reddit, GitHub
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Jeśli nie chcesz otrzymywać tych maili, możesz się wypisać tutaj.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.