Zobacz profil

📝 Wersja Robocza #18

Revue
 
Cześć, Jest kilka tematów, które staramy się dość mocno śledzić i im kibicować. Jednym z nich są poja
 

Wersja Robocza

21 październik · Wydanie #18 · Zobacz online
Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.

Cześć,
Jest kilka tematów, które staramy się dość mocno śledzić i im kibicować. Jednym z nich są pojazdy elektryczne. Przed kilkoma dniami Boeing 🛩 i Porsche 🚘 oficjalnie ogłosiły swoją współpracę.
Firmy planują stworzyć jeden wspólny zespół, którego zadaniem będzie wyprodukowanie elektrycznego latającego samochodu. Ma to być koncepcyjny pojazd, a samo Porsche wskazuje, że rozwój tego rynku ma nastąpić dopiero po roku 2025.
Jesteśmy ciekawi, co na to Elon Musk 😉 
Póki, co wracamy jednak na 🌎. Tradycyjnie przygotowaliśmy dla Ciebie wiele ciekawych informacji.
Przyjemnej lektury!

Rozmowa o pracę 👨‍💻 (możliwa) bez udziału rekrutera?
Jeśli pracujesz w branży HR, możesz być trochę zaniepokojony. Rekrutacja bowiem to jeden z tych procesów, gdzie sztuczna inteligencja wchodzi coraz mocniej. 
W Wielkiej Brytanii firma Unilever po raz pierwszy przeprowadziła rozmowy rekrutacyjne w 100% oparte o wykorzystanie AI.
Jak wyglądał ten proces?
Uczestnicy odpowiadali na ten sam zestaw pytań przed ekranem swoich telefonów lub laptopów. Nagrane wideo było analizowane przez system pod kątem mimiki twarzy, gestów, doboru słów czy tonu głosu. W ten sposób wytypowani zostali najlepsi kandydaci. 
Profil idealnego kandydata został stworzony w oparciu o analizę 25 000 fragmentów twarzy i wypowiedzi najlepszych aktualnie zatrudnionych pracowników w firmie.
Co ciekawe niektóre media i eksperci od prawa pracy w 🇬🇧 dość krytycznie podeszli do tematu wykorzystania algorytmów w rekrutacji. Wskazując, że nawet przy zaawansowanej technologii AI, wciąż bazować będziemy na krzywdzących indywidualności schematach. 
A Ty wolałbyś rozmawiać z rekruterem czy odpowiadać na pytania do kamery w swoim telefonie?
Zarządzaj zadaniami ☑️ z Microsoft To Do
Microsoft To Do 2.0
Microsoft To Do 2.0
Czy pamiętacie aplikację Wunderlist? Ten prosty i świetnie wyglądający menedżer zadań został stworzony w 2011 roku przez niemiecki startup “6 Wunderkinder”.
Po 4 latach, wraz z bazą ponad 13 milionów użytkowników, projekt został kupiony przez Microsoft, za kwotę pomiędzy 100 a 200 milionów dolarów 💸 (dane nieoficjalne).
Microsoft zapowiedział po jakimś czasie, że docelowo Wunderlist zostanie zastąpiony aplikacją Microsoft To Do - i teraz to się właśnie dzieje. Microsoft wypuścił oficjalnie wersję 2.0 swojej aplikacji, która bardzo mocno czerpie z Wunderlista.
Co oferuje ten jeden z najlepszych programów w swojej klasie?
  • Bardzo prosty, ładny i użyteczny interfejs użytkownika,
  • Aplikacje na komputery, telefony i tablety, z synchronizacją w chmurze,
  • Wszystkie funkcje, jakie powinna posiadać tego typu aplikacja: podzadania, przypomnienia, daty, priorytety, notatki, udostępnianie itd.
  • Integrację z listą zadań z Outlooka,
  • Możliwość importu zadań z Wunderlista.
Polecamy Microsoft To Do zwłaszcza osobom, które mocno korzystają z innych usług giganta z Redmond.
Jesteś 👨‍🎨 i brakuje Ci praktyki?
Pora na projekt, który ujął nas swoją prostotą i pomysłowością.💡
Wiecie jakie jest największe wyzwanie początkujących grafików? Jest to zdobycie praktyki i zbudowanie portfolio, na bazie którego można później starać się o jakieś komercyjne zlecenia.
No ale jak zacząć i zdobyć tych pierwszych klientów, na których można się uczyć i rozwijać?
Właśnie tutaj z pomocą przychodzi projekt o wiele mówiącej nazwie: FakeClients. Pozwala on - tak, tak - na wygenerowanie sztucznych klientów, a konkretniej - zmyślonych briefów, na bazie których będziemy mogli zdobyć trochę praktyki.
Cierpisz na brak klientów? Wygeneruj ich sobie!
Cierpisz na brak klientów? Wygeneruj ich sobie!
Jak to działa?
  1. Po wejściu na stronę wybieramy jedną z 5 kategorii: Logo, Web Design, Graphic Design, Illustration lub UX Design,
  2. Klikamy “Start” i natychmiast dostajemy automatycznie wygenerowaną wiadomość 📨 od “klienta”, w którym zleca nam wykonanie jakiegoś zadania,
  3. Jeśli temat nam odpowiada, możemy przystąpić do “realizacji” zadania. Mamy podstawowe wytyczne, które powinny nadać naszemu projektowi jakieś ramy i dodać trochę motywacji,
  4. Po wykonaniu pracy, możemy ją umieścić w sekcji Feedback i tym samym poddać ocenie pozostałym osobom. Jeśli praca będzie na dobrym poziomie, możemy liczyć na kilka polubień czy komentarzy.
Usługa jest darmowa, dostępny jest jednak pakiet premium (5$ miesięcznie lub 36$ rocznie), w ramach którego dostaniemy bardziej rozbudowane briefy i pozbędziemy się reklam w serwisie.
Platforma sprawdzi się zwłaszcza dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem logo - to na tę kategorię jest największy nacisk i to tutaj znajdziemy najlepiej przygotowane briefy.
Jeśli więc chcesz spróbować swoich sił w grafice, to koniec z wymówkami.
Twórcy polecają podejście typu “daily challenge” - załóż sobie np. że przez najbliższe 14 dni wykonasz codziennie po jednym zleceniu. Gdy potraktujesz to wyzwanie poważnie, Twoje umiejętności na pewno wzrosną, a dodatkowo wzbogacisz się o kilka prac do swojego pierwszego portfolio.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Podobno nie ma Wersji Roboczej bez szybkiego quizu. Czas zatem przetestować Twoją wiedzę. Tym razem zadanie jest bardzo proste. 🤓 
Uszereguj 4 poniższe programy graficzne od najstarszego do najmłodszego.
  • Adobe Photoshop,
  • GIMP,
  • Microsoft Paint,
  • Sketch.
Prawidłową odpowiedź znajdziesz na końcu newslettera.
☕️ Szybka kawa z...
Po krótkiej przerwie wracamy z naszym cyklem, gdzie możecie poznać bliżej przedstawicieli największych technologicznych marek, założycieli polskich startupów, blogerów i ekspertów z różnych dziedzin.
Dziś zapraszamy na filiżankę dobrej ☕️ z prawdziwymi kawoszami - Olą Pośpiech i Piotrem Krzekotowskim, założycielami startupu Best Way Beans.
Porozmawialiśmy z nimi o kulturze picia kawy oraz ich firmie, która sprzedaje świeże ziarna w oparciu o model subskrypcyjny. 
Dla kogo kierujecie swój produkt? Czy chcecie trafić do ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kawą speciality czy też bardziej świadomych kawoszy?
Piotr: Chcemy, żeby każdy, kto uwielbia świeżą, aromatyczną kawę mógł pić ją codziennie - na tym zdecydowanie zależy nam najbardziej. I to niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z kawą czy jesteś już mocno “wkręcony” w temat.
Dlatego przede wszystkim, staramy się dzielić naszą wiedzą na każdym kroku - tworząc bloga, nagrywając na YouTube i dostarczając naszym subskrybentom praktyczne wskazówki w postaci newslettera, które ułatwiają zaparzanie jeszcze lepszej kawy.
Do tego zamierzamy odczarować kulturę kawy speciality, która przez wielu uważana jest za zbyt snobistyczną. A przecież w tych wszystkich alternatywach i kawie wysokiej jakości chodzi przede wszystkim o to, że jest smaczniejsza i zdrowsza. Wiemy, że stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ale wierzymy, że picie dobrej kawy może być naprawdę proste.
Jaka jest przewaga Waszego modelu subskrypcyjnego nad samodzielnym zamawianiem kawy speciality np. raz w miesiącu?
Piotr: Przede wszystkim, zamawiając kawę w modelu subskrypcyjnym oszczędzasz dwie najważniejsze w dzisiejszych czasach rzeczy - swój czas i uwagę. Składasz zamówienie raz, podpinasz kartę i nigdy więcej nie musisz pamiętać ani o ponownym zamawianiu kawy, ani o płatności. Wszystko jest w pełni automatyczne i wygodne, a kawa dostarczona prosto pod Twoje drzwi.
Drugą przewagą, którą mamy nad zwykłymi sklepami internetowymi, jest to, że dostarczamy zawsze świeżą kawę. Palimy ją przed samą wysyłką, dopiero wtedy, kiedy ktoś złoży zamówienie - nie wcześniej. Dlatego nieważne co by się działo, zawsze dostaniesz od nas świeżą kawę. I nie musisz przeszukiwać sklepu internetowego w poszukiwaniu świeżych ziaren.
Dokładnie takie samo rozwiązanie oferujemy firmom. Dostarczamy świeżą kawę, a osoba która ją zamawia, może zrobić to dosłownie w przeciągu chwili. A potem skupić się całkowicie na swoich najważniejszych zadaniach. 
Dlaczego stworzyliście ten projekt? Czy macie jakieś doświadczenie w branży kawowej? Czy możecie coś opowiedzieć o tym jaką kawę sprowadzacie, jak ją palicie, etc?
Ola: Wszystko zaczęło się, kiedy jeden z naszych znajomych zabrał nas na kawę do lokalnej kawiarni. Kawa, którą piliśmy, była zupełnie inna od tej, do której smaku przywykliśmy. Była naturalnie słodka i bardzo aromatyczna. Potem dowiedzieliśmy się, że była to kawa speciality. To był moment, w którym doszliśmy do wniosku, że zrobimy wszystko, żeby jak najwięcej osób mogło pić taką kawę na co dzień.
Kawę ściągamy z każdego miejsca na świecie, wszędzie tam gdzie rośnie. Brazylia, Kolumbia, Kenia, Kostaryka, Etiopia, Gwatemala - to tylko, niektóre z przykładów. Zielone ziarno sprowadzamy do Wrocławia i wypalamy w jednej z najlepszych palarni kawy w Polsce - Mała Czarna. Dlatego mamy pewność, że kawa jest świetnie wypalona.
Jaka jest Wasza osobista ulubiona kawa i metoda jej parzenia?
Ola: Najchętniej parzę w chemexie - kawa z niego jest najbardziej delikatna, a samo urządzenie jest bardzo ładne! Piotrek z kolei jest wielkim zwolennikiem kawy z AeroPressu. Co do ulubionej kawy - nie jesteśmy w stanie wybrać jednej. Chociaż ze wszystkich, które do tej pory piliśmy, zdecydowanie najbardziej w pamięć zapadło nam espresso z Geishy (odmiana botaniczna kawy) z Kenii. Było bardzo gęste i miało niesamowity brzoskwiniowy posmak 🍑.
Gdzie zaplanować wakacje 2020 🏖 ?
Na koniec krótka ciekawostka od Airbnb, które opublikowało najnowsze zestawienie 20 najlepszych podróżniczych destynacji na 2020 rok.
W TOP 10 znalazły się takie miejsca jak:
  1. Milwaukee 🇺🇸
  2. Bilbao 🇪🇸
  3. Buriram 🇹🇭
  4. Sunbury 🇦🇺
  5. Rumunia 🇷🇴
  6. Xi'an 🇨🇳
  7. Eugene 🇺🇸
  8. Luksemburg 🇱🇺
  9. Guadalajara 🇲🇽
  10. Vanuatu 🇻🇺
Cały ranking znajdziesz na stronie noclegowego giganta.
To już jest koniec 🏁
Z naszej strony to wszystko. Teraz czekamy na Twój kciuk w górę oraz będziemy wdzięczni jeśli zarekomendujesz nas chociaż jednej osobie. Postawiliśmy sobie ambitny cel 500 czytelników na koniec roku i liczymy, że uda się go zrealizować. To, co? Pomożesz? 🙌
Rozwiązanie quizu:
Microsoft Paint 1985, Adobe Photoshop 1988, GIMP 1996, Sketch 2010
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Jeśli nie chcesz otrzymywać tych maili, możesz się wypisać tutaj.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.