Zobacz profil

📝 Wersja Robocza #19

Revue
 
 

Wersja Robocza

5 listopad · Wydanie #19 · Zobacz online

Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.


Cześć,
Tworząc dla Ciebie Wersję Roboczą próbujemy znaleźć balans ⚖️ pomiędzy tematami związanymi z pracą i rozwojem osobistym, a tymi bardziej rozrywkowymi.
W każdym numerze staramy się rekomendować przydatne narzędzia i produkty, przedstawiać ciekawe startupy oraz opisywać trendy z cyfrowego świata.
Wciąż jednak wszystko co czytasz to wersja robocza, którą chcemy jak najbardziej dostosować do Ciebie 😎.
Dlatego będziemy wdzięczni za wszelkie opinie na temat naszego newslettera. Daj nam znać jakie tematy Cię interesują i w jakim kierunku powinniśmy iść 🙂.
Tymczasem zapraszamy do lektury poniższego wydania, w którym przeczytasz m.in. o platformie Google dla graczy, świetnym startupie do planowania budżetu na podróż oraz polskim Umowniku, czyli narzędziu pozwalającemu zawierać umowy prawne bez wychodzenia z domu.
Przyjemności ☕️!

Google stworzył platformę streamingową dla graczy 🕹
19 listopada 2019r. to data, która zapowiada się jako spory przełom w świecie gier. Tego dnia Google zaprezentuje swój najnowszy produkt - Stadię, płatną platformę streamingową dla graczy. 
Oficjalne wideo prezentujące możliwości Google Stadia
Dlaczego to mała rewolucja?
Google Stadia to coś więcej niż Netflix dla filmów 📺 czy Spotify dla muzyki 📻. Dzięki usłudze Google wymagania sprzętowe stracą na znaczeniu. W wybraną grę będziesz mógł zagrać na telewizorze, komputerze stacjonarnym, laptopie czy tablecie, w zasadzie niezależnie od jego parametrów 🔥.
Wszystko dlatego, że gry uruchamiane będą na superwydajnych serwerach Google, a ich obraz wysyłany będzie na ekran Twojego urządzenia 📱 za pośrednictwem internetu. Minimalna wymagana prędkość łącza po stronie użytkownika to 10 Mbps. Jeśli jednak wolisz jakość 4k, to potrzebować będziesz łącza 35 Mbps. Trzeba przyznać, że nie są to jakieś wygórowane wymagania.
Google Stadia - wymagania
Google Stadia - wymagania
Co jeszcze wiemy o Google Stadia?
  • Na początek usługa będzie dostępna tylko na telewizorach z przystawką Chromecast Ultra, tabletach z ChromeOS i telefonach Pixel. W 2020 roku ma działać już na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką Chrome 👍.
  • Google stworzył gamepad 🕹 dedykowany Stadii, ale kompatybilne z systemem mają być także inne dostępne na rynku kontrolery.
Gamepad od Google
Gamepad od Google
  • Usługa dostępna będzie w 2 pakietach. Darmowym Stadia Base (m.in. płacimy za dostęp do konkretnej gry i mamy maksymalną jakość obrazu wyłącznie 1080p/60fps) oraz płatnym 9,99$ Stadia Pro (m.in. dostęp do darmowych gier i jakość obrazu 4k).
  • Dodatkowo pojawi się możliwość zakupu specjalnego pakietu w cenie 129$ zawierającego: przystawkę Chromecast Ultra, gamepad, grę Destiny 2: The Collection oraz 3-miesięczny abonament Stadia Pro. 
  • Na platformie znajdziemy ponad 40 tytułów gier. Wśród nich mają być takie hity jak: Baldur’s Gate III, Mortal Kombat 11, The Elder Scrolls Online, Red Dead Redemption 2 czy 🇵🇱 superprodukcja Cyberpunk 2077.
  • Od listopada usługa dostępna będzie tylko w 14 krajach. Niestety póki co nie ma na tej liście Polski 😥. W 2020 roku produkt ma trafić na kolejne rynki. Bardzo liczymy, że także do nas.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Skoro jesteśmy w temacie gier, to tym razem zadanie dla miłośników konsol.
Uszereguj poniższe urządzenia od najstarszego do najmłodszego.
  • Nintendo 64, 
  • PlayStation,
  • PlayStation 2,
  • Xbox,
  • Xbox One.
Prawidłową odpowiedź znajdziesz jak zwykle na końcu wydania.
Zaplanuj swój wyjazd ✈️ co do grosza 💰
Planując podróże, a zwłaszcza te na własną rękę, najczęściej zastanawiamy się nad tym ile nas będą kosztować. Rozwiązaniem 💡 tego problemu zajęli się twórcy strony Tripcost.
Ich produkt pozwala całościowo oszacować budżet na wybraną podróż.
Tripcoast to nie tylko estymacja kosztów
Tripcoast to nie tylko estymacja kosztów
Jak to działa?
Wystarczy wybrać termin 🗓 oraz miejsce pobytu 🏨. Następnie aplikacja wygeneruje nam łączny i cząstkowy koszt podróży uwzględniając chociażby takie wydatki jak: bilety lotnicze, nocleg, wyżywienie, kartę sim w naszym 📱, bilety do kina czy napiwki w restauracji.  
To od nas zależy jaki poziom hotelu czy środek komunikacji wybierzemy
To od nas zależy jaki poziom hotelu czy środek komunikacji wybierzemy
Trzeba przyznać, że ilość prezentowanych nam informacji robi wrażenie i co najważniejsze wydają się one być dość rzetelne. Zespół Tripcost zbierał dane przez ponad rok z różnych źródeł.
Co ciekawe programiści pochodzą z Kazachstanu 🇰🇿 i podkreślają, że to właśnie mieszkańcy ich kraju jako jedni z pierwszych zasłynęli z koczowniczego trybu życia.
Promując swój startup nawiązują w ten sposób do popularnego obecnie zjawiska cyfrowych nomadów (współczesnych koczowników), czyli osób, które pracują zdalnie i podróżują równocześnie po całym świecie. To właśnie im dedykowany jest Tripcost. 
Przy okazji jesteśmy ciekawi czy wśród naszych czytelników są jacyś nomadzi? 👨‍💻
Jeśli interesują Cię inne narzędzia związane z podróżami, to zajrzyj do tego zestawienia. Natomiast trochę podróżniczych inspiracji przygotowaliśmy dla Ciebie pod koniec tego wydania newslettera ⤵️
☕️ Szybka kawa z...
W pierwszym wydaniu (tak wiemy prehistoria 🦖) Wersji Roboczej poruszaliśmy temat konferencji “LegalTechDay”, gdzie zaprezentowano najlepsze startupy prawnicze. Jednym z nich był Umownik - narzędzie do zawierania umów online w formie dokumentowej.
Dziś zapraszamy na „szybką kawę ” z Bartłomiejem Majchrzakiem, współzałożycielem Umownika.
Z Bartkiem porozmawialiśmy także o wyzwaniach związanych z tworzeniem i finansowaniem startupu w polskich realiach.
Umownik umożliwia generowanie, negocjowanie i zawieranie umów online
Jak w skrócie opisałbyś działanie Umownika? Jak to jest możliwe, że można podpisać tyle rodzajów umów bez podpisu elektronicznego? 
Umownik to aplikacja do tworzenia (za pomocą prostych kreatorów) i zawierania umów online bez konieczności podpisu i druku. Jak to możliwe?
We wrześniu 2016 roku polski ustawodawca zmienił prawo wprowadzając nową formę czynności prawnej. Obok istniejącej i powszechnie znanej formy ustnej i pisemnej pojawiła się nowość - forma dokumentowa - która legalizuje maile i SMSy jako skuteczną metodę składania oświadczeń woli.
Z drugiej strony, nowa forma czynności prawnych pozwala na tworzenie tak innowacyjnych rozwiązań, jak Umownik. Oczywiście są umowy, które nadal wymagają formy pisemnej - przeniesienie praw autorskich, roboty budowlane, umowa leasingu… ale to mniej niż 10% wszystkich umów w polskim obrocie prawnym. 
Jak wygląda finansowanie Umownika? Budujecie go sami czy macie inwestora? Czy projekt jest już rentowny?
Umownik to dzieło 5 osób - wspólników i założycieli spółki Law Biz Technology, która jest właścicielem aplikacji. Do tej pory finansujemy projekt samodzielnie bez konieczności pozyskiwania zewnętrznych funduszy. Bardziej niż na pozyskaniu pieniędzy skupiamy się na poszukiwaniu partnerów biznesowych, którzy mogą wykorzystać Umownika jako wartość dodaną do swoich produktów lub usług. Dzięki temu ugryziemy dwie pieczenie na jednym ogniu - zyskując dojście do sporej grupy klientów i wiarygodność dzięki dużym markom. 
Pytacie o rentowność… jak to w startupie, bywają miesiące lepsze i gorsze finansowo. Niesiemy ze sobą kaganek oświaty informując i edukując o nowoczesnych formach stosowania prawa, a to też swoje kosztuje.
Świadomość ludzi w zakresie prawa jest niska, a to mocno ogranicza naszą potencjalną grupę klientów. Jednak na początek przyszłego roku szykujemy dwie duże bomby marketingowe, które powinny skokowo podnieść poziom wiedzy potencjalnych użytkowników, współtworzymy inicjatywy edukacyjne. Może być tylko lepiej 🙂 
Jakie są największe wyzwania przy rozwoju Umownika? Czy jeśli miałbyś startować dzisiaj, coś zrobiłbyś inaczej?
Największe wyzwania zamykają się w dwóch obszarach: (1) edukacja potencjalnych użytkowników, by podnosić liczbę klientów i polecających oraz (2) nieustanny rozwój technologiczny. Wzory umów muszą być regularnie aktualizowane pod zmieniające się prawo, wygląd aplikacji pod zmieniające się trendy, funkcje pod rosnące wymogi użytkowników.
Zapewnienie odpowiedniego poziomu finansowania technologii to nasz priorytet na ostatni kwartał tego roku, jestem optymistą, że uda nam się to zrealizować na takim poziomie, jakiego oczekujemy.
Co zrobiłbym inaczej? Jest parę kwestii. Przede wszystkim, zamiast rozwijać aplikację na 3 platformach równolegle (Web, iOS, Android) skupiłbym się na wersji dla przeglądarek, a dopiero potem tworzył wersje mobilne. Jednak nie zawsze da się to przewidzieć zmieniające trendy. Jeszcze 3 lata temu, gdy zaczynaliśmy prace nad betą Umownika, aplikacje mobilne przeżywały boom. Dzisiaj rośnie trend responsywnych aplikacji webowych, których nie trzeba pobierać ze sklepu, bo są praktycznie lustrzanym odbiciem strony internetowej.
Gdzie kupować książki 📚 w sieci?
Wielki krokami zbliża się Black Friday ⚫️. To dzień, w który lubimy zaopatrzyć się nie tylko w sprzęt elektroniczny, ale też wartościowe książki.
Internetowych księgarni jest w sieci pełno, dlatego wybór miejsca gdzie dokonać swoje zakupy nie jest wcale łatwy. 
Z pomocą przychodzi nam Opineo, czyli platforma gromadząca opinie o e-sklepach. Przed paroma dniami opublikowano tam ranking najlepiej ocenianych sklepów z książkami 📖
Ranking bazuje na 2 milionach opinii klientów o 38 tysiącach sprzedawców.
TOP 5 prezentuje się następująco:
  1. TaniaKsiazka.pl,
  2. SwiatKsiazki.pl,
  3. Bonito.pl,
  4. Aros.pl,
  5. Empik.com.
Całość zestawienia oraz metodologię badania znajdziesz w raporcie Opineo.
Serialowy Wiedźmin 🗡 coraz bliżej
Wiedźmin - główny zwiastun | Netflix
Czy są wśród nas fani Geralta z Rivii? Netlix zaprezentował oficjalny trailer 🎞 serialu “Wiedźmin”. Trzeba przyznać, że produkcja zapowiada się naprawdę interesująco.
Co wiemy o tym serialu?
  • Pojawi się na Netfliksie 20 grudnia 2019 r.
  • Pierwszy sezon będzie liczyć 8 odcinków.
  • W rolę głównego bohatera wcieli się Henry Cavill, najbardziej znany z roli Supermana.
  • Zdjęcia do serialu realizowano w Budapeszcie, Gran Canarii oraz w Polsce.
Czekamy! ⌛️ 
Kolejna dawka podróżniczych 🎒 inspiracji na 2020 r.
Ostatnio prezentowaliśmy Tobie zestawienie najlepszych podróżniczych destynacji od Airbnb. 
Teraz propozycja od Lonely Planet, czyli marki tworzącej najlepsze przewodniki 📚 na świecie.
W tegorocznej edycji uwzględniono cztery rankingi:
  1. Top 10 najlepszych państw,
  2. Top 10 najlepszych miast,
  3. Top 10 najlepszych regionów,
  4. Top 10 najlepszych miejsc wg jakości.
Jednym zdaniem - jest w czym wybierać 😉. Biorąc pod uwagę wszystkie 40 propozycji, z Polski najbliżej mamy do:
  • Budapeszt 🇭🇺
  • Bonn 🇩🇪
  • Salzburg 🇦🇹
To, co gdzie 🌏 widzimy się w 2020 roku?
To już jest koniec 🏁
Dzięki za dotarcie do końca. Niezmiennie jesteśmy wdzięczni za wszystkie wiadomości i łapki w górę. Jeśli z przyjemnością nas czytasz, to nie zapomnij polecić tego numeru swoim znajomym. Każdego nowego czytelnika przyjmiemy z otwartymi rękoma 👐. Chyba, że w dłoniach będziemy mieć akurat pada od Google Stadia 😉.
Wracamy za jakieś 2 tygodnie. Do zobaczenia!
Rozwiązanie quizu:
PlayStation (1994), Nintendo 64 (1996), PlayStation 2 (2000), Xbox (2001), Xbox One (2013)
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Kliknij tutaj, aby anulować subskrypcję.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.