Zobacz profil

📝 Wersja Robocza #25

Revue
 
 

Wersja Robocza

18 luty · Wydanie #25 · Zobacz online

Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.


Cześć,
Czas na filiżankę dobrej kawy ☕️ i kwadrans z nowym wydaniem naszego newslettera. Tradycyjnie wybraliśmy dla Ciebie ciekawe tematy z cyfrowego świata.
Zanim jednak przejdziesz dalej będziemy wdzięczni, jeśli polecisz nas swoim znajomym.
Siedzisz właśnie w pracy? Masz obok siebie ludzi o podobnych zainteresowaniach?
Po prostu prześlij 📮 Wersję Roboczą dalej lub szepnij 📢 o nas dobre słówko. Każdego nowego czytelnika przyjmiemy z otwartymi rękami.
Dziękujemy i życzymy przyjemnej lektury.

Czy twórcy Basecampa naprawią 📧 email?
Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy już o Basecampie czy książkach, wydawanych przez twórców tej platformy. Okazuje się, że już w kwietniu pod nazwą hey.com zadebiutuje najnowszy produkt, który ma “naprawić e-mail”:
DHH
The first brand-new product from us at Basecamp in many years is coming this April: An email service (not a client) built for people who both love and hate email. We'll fix the hate, and leave you with the love. Email is amazing, and it deserves our best. https://t.co/J7OCCTFX2Z
Co wiemy o projekcie?
Na razie… niewiele. 🤔 W krótkim manifeście opublikowanym na stronie głównej czytamy, iż email przestał być efektywnym narzędziem komunikacji, a zamiast tego niejako przejął kontrolę nad naszą internetową aktywnością - otrzymujemy mnóstwo wiadomości, które trwale walczą o naszą uwagę i próbują nam organizować dni.
Trudno z tą diagnozą się nie zgodzić - nasze skrzynki odbiorcze to często miejsca, gdzie mieszają się ważne wiadomości od szefa, współpracowników czy klienta, z potwierdzeniami zamówienia obiadu, spamem czy setkami innych zapytań, propozycji i powiadomień 🛑.
Problem z pewnością jest, a rozwiązania typu “Inbox zero” nie u każdego się sprawdzają.
Jesteśmy ciekawi, co w tym temacie wymyślą twórcy Hey.com i nie jesteśmy w tym odosobnieni. Już ponad 20 tysięcy osób przesłało wiadomość na [email protected] i podzieliło się w ten sposób swoimi przemyśleniami w tym temacie.
Premiera już w kwietniu. Możemy się spodziewać 🖥️ aplikacji webowej oraz mobilnej (🍎 iOS i 🤖 Android).
Basecamp zmienił bezpowrotnie rynek aplikacji internetowych. Czy Hey.com zmieni sposób, w jaki korzystamy z poczty?
YouTube jako... platforma edukacyjna 🎓
Na YouTube dostępne są filmy na praktycznie wszystkie możliwe tematy, problemem jest jednak przeglądanie i znalezienie tych najciekawszych materiałów.
Zakładka ⏲️ “Na czasie” serwuje zazwyczaj najniższego poziomu rozrywkę, a strona główna - bazując na algorytmach - rekomenduje nam mniej więcej stały zestaw tematów. Efekt? Trudno jest dotrzeć do wartościowych treści, o ile nie wiemy czego konkretnie szukamy.
Problem ten zauważył Alexander Olssen, 👨‍🎨 designer z Sankt Peteresburga, który uruchomił projekt Channel Stack. Jest to przejrzysty katalog najciekawszych edukacyjnych kanałów na YT. Rozwiązanie bardzo proste, a jednocześnie przydatne i będące alternatywą dla płatnych platform, takich jak np. popularne Udemy.
Na stronie znajdziemy ponad 150 kanałów, pogrupowanych na 4 główne kategorie:
  • 🎨 Creative (nauczymy się m.in. designu, fotografii, czy edycji video)
  • 💻 Technology (m.in. programowanie, blockchain)
  • 💼 Business (m.in. przedsiębiorczość, marketing)
  • 🏃 Lifestyle (m.in. kulinaria czy zdrowie)
Polecamy przejrzeć poszczególne kategorie, naprawdę można znaleźć wśród niech wiele ciekawych kanałów. Warto ponadto zapisać się na listę mailingową, aby być powiadamianym o aktualizacjach katalogu.
Jeśli projekt Ci się spodoba i nauczysz się dzięki niemu czegoś ciekawego, możesz odwdzięczyć się Alexandrowi i ☕ postawić mu kawę (5$). Polecamy, warto wspierać takich niezależnych twórców!
P.S.
“Channel Stack” trafia oczywiście do naszego zestawienia edukacyjnego.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Wspomnieliśmy wyżej o jednej z najpopularniejszych platform edukacyjnych na świecie, czyli Udemy.
Czy wiesz, w którym kraju narodził się pomysł na ten serwis?
Dla ułatwienia podamy 5 opcji do wyboru:
  • Indie
  • Norwegia
  • Izrael
  • RPA
  • Turcja
Prawidłową odpowiedź znajdziesz na samym końcu newslettera.
Graj w golfa 🏌️‍♂️ niezależnie od pogody
Co jakiś czas w Wersji Roboczej prezentujemy produkty, która wspomagają uprawienie sportu. Wśród nich były już chociażby:
Tym razem chcieliśmy przedstawić coś dla fanów golfa ⛳️ . Także tych początkujących, dla których barierą wejścia w ten sport mogą być wysokie koszty.
PhiGolf to symulator golfa, dzięki któremu możemy uprawiać tę dyscyplinę przez cały rok w zaciszu biura lub domu.
Symulator przypomina trochę rozrywkę na PlayStation Move czy Xbox Kinect
Symulator przypomina trochę rozrywkę na PlayStation Move czy Xbox Kinect
Co go charakteryzuje?
  • Na produkt składa się: aplikacja mobilna oraz wyposażony w specjalne sensory kij do golfa.
  • Za ekran służyć może właściwie dowolne urządzenie. Telefon, tablet czy telewizor (obsługujący funkcję screen mirroring).
  • Aplikacja WGT Golf umożliwia wirtualny trening na najsłynniejszych polach golfowych na całym świecie.
  • Możliwy jest tryb multiplayer. 
  • Cały zestaw kosztuje 249 $. 
To co - wolelibyście taki symulator w swoich biurach zamiast tradycyjnych konsol, piłkarzyków i stołów do ping-ponga? 
Czeski 🇨🇿 film w przetargu IT
Ostatnia informacja szokuje, a zarazem śmieszy. 
Znana polska spółka Asseco Poland wygrała przetarg na przygotowanie systemu do sprzedaży winiet autostradowych 🛣 w Czechach. 
Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że kontrakt był wart aż 70 mln złotych i finalnie został udaremniony.
Wszystko przez grupę czeskich programistów, którzy podczas dwudniowego hackathonu pod hasłem #ZNAMKAMARADA zrealizowała ten projekt zupełnie za darmo. 
Inicjatywę rozpoczął Tomáš Vondráček, właściciel lokalnej agencji interaktywnej, któremu od początku nie podobało się marnotrawienie pieniędzy 💰 podatników.
Dzięki jego zaangażowaniu, 60 osób w 49 godzin stworzyło gotową platformę https://fairznamka.cz. Co ciekawa sama funkcjonalność systemu jest jeszcze szersza niż ta opisana przetargu.
Oldřich Kruchňa
So we are starting at #znamkamarada hackathon! In two day we are going to build eshop for highway vignette to show how simple is that. Because the Czech state wanted to spend 401M czk (15.5M €) for it 🤯 https://t.co/ORw7bgE7UW
Ile w przybliżeniu mogła kosztować praca programistów?
Zakładając, że godzinę pracy programisty wycenimy na 200 PLN, to łączny koszt wyniósłby 588 tysięcy złotych. Nic dziwnego, że po całej akcji swoją posadę stracił minister transportu Vladimir Kremlik.
Brawa 👏 dla czeskich programistów. 
To już jest koniec 🏁
To by było na tyle.
Jeśli Ci się podobało, nie zapomnij dać kciuka 👍  w górę i zarekomendować nas swoim znajomym 👥.  
Dziękujemy i do zobaczenia już 2 marca w Twojej skrzynce.
Rozwiązanie quizu:
Pomysł narodził się w 2007 roku w Turcji i tam był początkowo rozwijany. Po dwóch latach główny pomysłodawca Eren Bali przeniósł się na stałe do Doliny Krzemowej. Oficjalny start w 2010 r. nastąpił już w USA.
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Kliknij tutaj, aby anulować subskrypcję.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.