Zobacz profil

📝 Wersja Robocza #28

Revue
 
 

Wersja Robocza

31 marzec · Wydanie #28 · Zobacz online

Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.


Cześć,
Przed Tobą kolejne, bardzo obszerne wydanie naszego newslettera. Liczymy, że znajdziesz w nim coś ciekawego dla siebie.
Nie będziemy zatem przedłużać - życzmy przyjemnej odskoczni od wszystkich trosk (przez najbliższy kwadrans spędzony z nami) i smacznej ☕️ kawy.

Nowe narzędzie do 📹 wideokonferencji
W obliczu obecnej trudnej sytuacji 🦠 wielu z nas zmuszonych zostało do pracy zdalnej. Poradniki jak robić to skutecznie opublikowały już chyba wszystkie możliwe media… Na topie są z kolei wszystkie firmy, które tego typu pracę usprawniają - na czele z Microsoftem i jego narzędziami: Teams oraz Skype.
Zobaczcie jak wzrosły statystyki pobrań 📈 tej drugiej aplikacji w marcu:
Nie ma się co dziwić: wprowadzenie wideokonferencji to najprostszy i najbardziej oczywisty substytut “normalnych” spotkań w biurze 💬.
Skype na dłuższą metę nie jest jednak najefektywniejszy i właśnie dlatego chcielibyśmy Was dziś zainteresować czymś zupełnie nowym.
Poznajcie Around:
Around to aplikacja (Mac, Linux, Windows) dostępna póki co w zamkniętej wersji beta - można zgłosić się i poprosić o dostęp na tej stronie.
Dlaczego warto to zrobić?
 • Dzięki wykorzystaniu analizy AI w czasie rzeczywistym, rozmówcy zobaczą Twoją twarz, a nie np. niepościelone łózko w tle ;-)
 • Aplikacja posiada również wbudowane wyciszanie niepożądanych dźwięków w tle, takich jak np. szczekanie 🐕 psa lub praca zmywarki czy pralki. Do tej pory wymagało to stosowania osobnych programów, takich jak np. Krisp,
 • Zupełnie nowy układ, w którym możemy np. pracować nad dokumentem, a nad nim wyświetlać naszych rozmówców w pływających “kółkach”,
 • Każda rozmowa ma swój indywidualny link - gdy chcemy z kimś porozmawiać, po prostu wysyłamy mu linka, nie musimy pytać wszystkich o np. login do aplikacji X. Możemy też skorzystać z integracji ze Slackiem,
 • Wbudowane udostępnianie ekranu (póki co tylko na Macu).
Podsumowując - zapowiada się naprawdę 🥊 godny rywal Skype'a czy Zooma. Trzymamy kciuki! 🤞
A propos: Jak dobrze wyglądać 👩🏽‍💻 w kamerze?
Skoro już jesteśmy przy wideokonferencjach: serwis Fast Company opublikował krótki artykuł, zawierający 3 naprawdę proste wskazówki jak lepiej wyglądać w czasie rozmów wideo 🎦.
Oto one:
 1. Patrz 👁 w górę, zamiast w dół. Ustaw komputer wyżej, tak aby Twoja kamera w naturalny sposób znajdowała się na linii wzroku. 
 2. Miej 🕯 światło z przodu, nigdy z tyłu. Niezależnie, czy jest to naturalne (okno) czy sztuczne (lampka), światło powinieneś mieć przed sobą.
 3. W miarę możliwości zainwestuj w 📹 kamerę zewnętrzną. Obecnie nawet najlepsze kamery wbudowane w komputer nie zapewnią takiej jakości obrazu jak urządzenia zewnętrzne.
Ciekawy sposób na naukę, nie tylko dla 🧑‍🎨 designerów...
Fanami nowoczesnych i ciekawych sposobów na edukację jesteśmy nie od dziś. Zestawienie polecanych przez nas narzędzi uzupełniamy właśnie o kolejny ciekawy projekt: Booklets.io
Twórca serwisu reklamuje go hasłem “Bite sized learning”, co możemy bardzo luźno przetłumaczyć jako szybkie “lekcje” na konkretny temat. Na każde zagadnienie składa się z około 6-10 graficznych slajdów, które przeglądamy podobnie jak np. Instagram stories.
Zaletą tego podejścia jest to, że w całym procesie edukacji nie ma zbędnego lania wody - dostajemy same meritum i jesteśmy w stanie dany temat przerobić w praktycznie kilka minut ⏱️. Nie ma tu mowy o 30-dniowym kursie, który w kółko rozpoczynamy i nigdy nie potrafimy dokończyć… (nie, żebyśmy tak kiedykolwiek zrobili… 🤦‍♂️).
Całość skierowana jest do osób z branży kreatywnej, ale zakres tematów jest naprawdę szeroki i powinien zainteresować szersze spektrum osób.
Wśród kategorii do wyboru mamy m.in.:
Tematy z designu z kolei podzielone są na takie sekcje jak:
Jeżeli - podobnie jak my - jesteście fanami takiej praktycznej edukacji, nie zapomnijcie podziękować twórcy za stworzenie tej platformy - kubek dobrej kawy na pewno doda mu motywacji do dalszego rozwoju Booklets 🚀.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Większa ilość czasu, którą spędzamy w domu, przekłada się na powrót do zapomnianych gier planszowych 🎲 i karcianych🃏.
Jeśli zastanawiasz się, do której gry z młodości powrócić lub dać jej nową szansę, to my zdecydowanie rekomendujemy ♟ szachy. To chyba najbardziej uniwersalna i ponadczasowa gra strategiczna na świecie.
Jeśli chcesz nauczyć się grać w szachy, to polecamy serwis Chess.com
Znajdziesz tu nie tylko osoby do wspólnej gry online, ale przede wszystkim będziesz mógł skorzystać z codziennych, wartościowych lekcji.
Do Twojej dyspozycji jest 50 tysięcy zadań. Nauka odbywa się poprzez oglądanie filmów oraz ćwiczenie w praktyce różnych wariantów gry. 
Dużym plusem jest różnorodny poziom zaawansowania. Zarówno początkujący jak i wytrawny gracz znajdzie tutaj lekcje dostosowane do swojego poziomu.
Skoro już przekonaliśmy Cię do nauki gry w szachy, to teraz czas na zagadkę 🤓 
Odpowiedz na 2️⃣ bardzo proste pytania:
1) Ile pól liczy szachownica?
2) Jaką liczbę bierek (potocznie pionków) ma do swojej dyspozycji każdy gracz?
Odpowiedzi znajdziesz na końcu newslettera.
☕️ Szybka kawa z...
W ramach cyklu Szybka kawy z… prezentujemy rozmowy 🗯 z ciekawymi osobami ze świata nowych technologii. Wśród nich są przedstawiciele największych marek, czołowych polskich startupów i eksperci z różnych dziedzin. Z archiwalnymi wywiadami możesz zapoznać się w tym miejscu.
Dziś zapraszamy na „szybką kawę” z Kingą Stanisławską, Partnerem Zarządzającym i założycielem Experior Venture Fund.
Kinga od 20 lat zajmuje się inwestycjami i finansami.
Kinga od 20 lat zajmuje się inwestycjami i finansami.
EVF jest funduszem inwestującym 💸 w małe i średnie przedsiębiorstwa, charakteryzujące się dużym potencjałem wzrostu. W portfolio funduszu znajdują się m.in. Algolytics, Cosmose, iTaxi, TourMedica.pl, Tylko.
Z bardzo obszernej rozmowy dowiesz się:
 • Jakie aspekty przy wyborze startupu są kluczowe dla inwestora,
 • Jaką wartość wnosi fundusz VC,
 • Jakie są największe wyzwania dla twórców startupów,
 • Jak nasz startupowy rynek wygląda na tle reszty Europy,
 • Czy będziemy drugą Estonią?
No to łyk kawy i zaczynamy ⤵️
Według jakiego klucza dobierane są startupy, które znajdują się w Waszym portfolio? Jakie są niezbędne kryteria, żeby dostać inwestycję?
Zacznijmy od kluczowego hasła sektora venture capital – skalowalność. W wyborze startupu liczy się przede wszystkim to, jak szybko można wyskalować rozważany biznes. 
Tutaj patrzymy na kilka aspektów – szczególnie na „founders’ team”, czyli grupę osób tworzących firmę. Oceniamy ich determinację, wiedzę i motywacje w tworzeniu przedsięwzięcia, ponieważ te cechy stanowią podstawę dobrego startupu.
Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest środowisko w jakim startup powstaje - czy ten „business environment” daje startupowi możliwości rozwoju, poprzez wytworzenie wartości intelektualnej oraz rozwoju technologii tak, aby stale rosła jego wartość, a biznes sam był skalowalny. 
Selekcjonując start-up kierujemy się również biznesowym rozsądkiem founderów, to znaczy ich jasnym pomysłem na rozwój, nie tylko biznesu w całości, ale również każdego oferowanego produktu czy usługi, z dużym elementem tzn. „cost efficienty strategy” czyli rozsądnego zarządzania kosztami wewnątrz organizacji oraz oceniając „unit economics”. 
Poza potencjałem w zakresie rozwoju i globalnego mindsetu firmy i jej założycieli, patrzymy na kwestie dopasowania danego startupu do naszej strategii inwestycyjnej pod kątem technologicznym i biznesowym, ze dana spółka mieści się w kategoriach ‘pure software’ i bazuje na rozwiązaniach z zakresu „big data” – z potencjałem przetwarzania dużej ilości danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W ten sposób właśnie rozumiemy skalowalność, szczególnie po stronie przychodowej, ale też po stronie kosztowej. 
Jakie są największe przeszkody dla startupów w Polsce?
Przy rosnącej świadomości na polskim rynku Venture Capital i coraz większej wiedzy w zakresie jej mechanizmów, nadal przeszkodą dla startupów jest dostęp do kapitału w odpowiedniej ilości. W chwili obecnej mówimy tu o kapitale przekraczającym kwoty 2-3 mln EUR per inwestycja – bo takich nam dzisiaj na rynku technologicznym trzeba, aby start-upy mogły się skalować ponad pierwsza fazę seedową.
Tutaj sytuacja z kwartału na kwartał jest coraz lepsza, na polskim i CEE rynku powstaje coraz więcej funduszy pokaźniejszych rozmiarów, które mogą po części tę lukę kapitałowa wypełnić. Fundusze z Europy Zachodniej coraz przychylniej i intensywniej ko-inwestują z lokalnymi funduszami. Sytuacja jest dynamiczna. 
W ciągu ostatnich kilku dni sytuacja ta się zmienia, z uwagi na panującą pandemię. Większość funduszy polskich i europejskich przyjęła strategię zarządzania istniejącym portfelem. Jest to ciekawy moment na rynku, gdyż obecna sytuacja spowoduje szybszy zrost digitalizacji wielu branż, wzrost e-commerce jeszcze szybciej niż wcześniej i automatyzację. Jest to okazja na wprowadzenie analityki predykcyjnej w wielu branżach. 
Jednocześnie, nadal widzimy potrzebę wzrostu umiejętności promocji i sprzedaży wysoko rozwiniętych technologicznie produktów w skali globalnej, do duży międzynarodowych graczy. A przecież ze strony technologicznej i jakościowej Polska jest pionierem, mamy wielu doskonałych i wysoko wykwalifikowanych architektów i deweloperów najwyższej klasy rozwiązań, a za tym niewątpliwie idzie jakość dostarczanego produktu. W Polsce mieszczą się centra R&D największych firm technologicznych świata. 
Porzućmy jednak myślenie w kategoriach barier i problemów – napływ kapitału wiąże się z ciągle rosnącym potencjałem i rozpoznawalnością startupu. Jest wiele przykładów na to, że nawet jedna dobra runda finansowania poza kapitałem na rozwój stała się „door opernerem” – na międzynarodowy rynek, na możliwości networkingu i współpracy z osobami z doświadczeniem i wartościowym podejściem do danego startupu. 
Przykład: Spółka portfelowa Experior Venture Fund I – Tylko – poprzez aplikację i doskonale rozwinięty e-commerce wyszła na międzynarodowe rynki, dostosowując się do ich lokalnych potrzeb, co jest driverem do rozwoju i doskonałych zwrotów dla inwestorów, którzy uwierzyli w ten pomysł.
Cosmose, nasz kolejny value driver, podbił rynki azjatyckie, współpracując z najlepszymi markami od luxury goods wspierając ich działania marketingowe w oparciu o autorską technologię Spółki tzw. OMNIcookie. 
Powyższe przykłady to tylko dwa z wielu przykładów polskich start-upów, które zostały zauważone przez rynek międzynarodowy i dużymi sukcesami korzystają z tego, co takie możliwości im przynoszą. 
"Tylko" to innowacyjna marka meblowa e-commerce
"Tylko" to innowacyjna marka meblowa e-commerce
Jak polski rynek startupów wygląda na tle reszty Europy?
Dzisiaj już nie mówimy o polskim czy europejskim rynku startupów, gdyż te nasze nie odstają poziomem zaawansowania technologicznego czy podejścia biznesowego od innych rynków w Europie. Technologia to zjawisko globalne.
Warto spojrzeć na rynek amerykański czy azjatycki, bo już w takim zestawieniu różnice względem startupów i całego rynku venture capital będą znaczące, szczególnie jeśli chodzi o możliwości pozyskania kapitału przez tamtejsze spółki, ich szybkie wzrosty oraz głębokość i homogeniczność rynków, na których się rozwijają. 
Europa stawia rozwój technologii i startupów na rynkach lokalnych jako priorytet. Przykładem takich działań jest dostępność programów finansujących działania startupów, w ramach Horyzontu, takich jak EIC Akcelerator. Są to inicjatywy nad którymi pracuje Europejska Rada ds. Innowacji, kolejnym unijnym programem ramowych badań i innowacji (European Innovation Council), w której zasiadam.
Mimo widocznych różnic między rynkiem amerykańskim a europejskim wyróżniamy się – i tu wielkie zasługi Polski – kadrą technologiczną, bo przecież Polska zajmuje 3. miejsce na świecie w rankingach pod kątem kwalifikacji developerów baz danych i zaawansowanych technologii w różnych sektorach, a wiele firm amerykańskich celowo przenosi swoje R&D do Polski. 
Nasz czas wielkich sukcesów jeszcze nadejdzie i kto wie może niedługo staniemy się drugą Estonią z wielkim sukcesem Skypa, Bolta czy Transferwise.
Z ciągle rosnącą liczbą startupów w naszym ekosystemie zwiększa się też liczba kandydatów na unicorny (spółki o wartości przekraczającej 1 miliard dolarów). Analizy pokazują różne aspekty jakie należy rozwinąć i poprawić, ja mogę powiedzieć jedno: to, że nasz czas nadchodzi, i przy wsparciu różnych programów oraz finansowania z venture capital może się to niebawem udać. 
Jak zatem Fundusze Venture Capital wspierają rozwój startupów?
Venture Capital to obecnie najbardziej rosnący gospodarczo segment, który oferując ponadprzeciętne zwroty daje coś więcej – rozumie i inwestuje w digitalizację wszystkich sektorów, a przecież ostatnie zdarzenia związane z pandemią koronawirusa pokazały, że bez szybkiego rozwoju technologicznego nie jesteśmy w stanie przetrwać – a spółki w które inwestujemy między innymi właśnie dają nam ten rozwój.
Venture Capital w Polsce osiągnęło już znaczny poziom dojrzałości. Fundusz VC może zasilić przedsięwzięcie na różnym poziomie rozwoju, w każdym sektorze w zależności od jego strategii, jak wspomniałam już wcześniej.
Zespół zarządzający funduszem zostaje z founderem, jako mentor, sparing partner od pierwszego kontaktu, aż do wyjścia z inwestycji (tzw. exitu), czyli przez wiele lat, gdyż inwestycja typu venture to bardziej maraton niż sprint.
Wracając do pytana o kryteria doboru startupów, zastanawiam się, czy wiadome jest, że zawsze chodzi tu o pewnego rodzaju symbiozę między startupem a funduszem, i wzajemne zrozumienie, bo przecież jednej i drugiej stronie chodzi o jedno – SUKCES!
Team funduszu zrobi wszystko, aby zmaksymalizowaniu skalowalność, bo to pozwala na znaczący wzrost przychodów i - co idzie za tym - wyceny dla inwestorów funduszu, ale przede wszystkim dla założycieli start-upu.
Korzystając z wiedzy, networku i doświadczenia teamu w funduszu, startup dostaje więcej niż kapitał. Dostaje możliwości i kadrę na jaką na danym etapie nie może sobie pozwolić. Osoby zarządzające funduszem, czy też zespołami wewnątrz funduszu to doświadczeni specjaliści w dziedzinach tj. procesy biznesowe, rozwój biznesu, HR, a czasem tez (w przypadku Experior tak jest) technologia. Więc drogi Founderze - korzystaj! 
Biorąc pod uwagę coraz bardziej rozwijający się rynek finansowania venture, startupy doskonale wiedzą, że na pierwszej inwestycji ich rozwój się nie kończy – więc ciągle nurtuje je pytanie – jak pozyskać koleją rundę, gdzie szukać środków jak sprzedać swój pomysł.
Na pewno najważniejsza jest sprzedaż do klientów i jeśli start-up potrafi się skalować i sprzedawać do kolejnej grupy odbiorców, fundusz VC nie jest mu koniecznie potrzebny. Jeśli jednak zdecyduje się na inwestora, to fundusze VC z kolei ściśle ze sobą współpracują i mogą wesprzeć startup w kolejnych krokach rozwoju.
Zapytana o problemy startupów wspomniałam, że czasem są braki w sferze biznesowej/sprzedażowej – startup, raportując problemy do wspierającego go funduszu może liczyć na wypełnienie tych luk. 
Founderzy powinni moc polegać na funduszach venture i ściśle z nimi współpracować, bo przecież dzięki nim powstały przecież takie potęgi jak Facebook, Netflix czy Google.
Trochę kultury 🖼
W Wersji Roboczej często poruszamy tematy związane z 🌍 podróżami. Dla ciekawych świata serwis Travel + Leisure przygotował zestawienie 12 topowych muzeów, które dzięki Google Arts & Culture możesz zwiedzić wirtualnie.
Poniżej rekomendowane miejsca, w kolejności alfabetycznej:
 1. British Museum, Londyn 🇬🇧
 2. Guggenheim Museum, Nowy Jork 🇺🇸
 3. MASP, São Paulo 🇧🇷
 4. Musée d’Orsay, Paryż 🇫🇷
 5. National Gallery of Art, Waszyngton 🇺🇸
 6. National Museum of Anthropology, Mexico City 🇲🇽
 7. National Museum of Modern and Contemporary Art, Seul 🇰🇷
 8. Pergamon Museum, Berlin 🇩🇪
 9. Rijksmuseum, Amsterdam 🇳🇱
 10. The J. Paul Getty Museum, Los Angeles 🇺🇸
 11. Uffizi Gallery, Florencja 🇮🇹
 12. Van Gogh Museum, Amsterdam 🇳🇱
Google Arts & Culture - Miejsca
Google Arts & Culture - Miejsca
Mało? Google Arts & Culture umożliwia taką podróż do milionów historycznych miejsc, w tym tysięcy muzeów i galerii. Znalazłeś coś ciekawego? Koniecznie daj nam znać.
To już jest koniec 🏁
Kawa dopita, to znak, że możemy kończyć. Jeśli numer Ci się podobał, daj nam łapkę w górę i udostępnij go swoim znajomym. Będziemy niezmiernie wdzięczni za wszelką pomoc w promocji Wersji Roboczej z Twojej strony. Dzięki 🙌 
Trzymaj się zdrowo i do następnego!
Rozwiązanie quizu:
Plansza szachowa liczy 64 pola, a każdy z graczy ma do dyspozycji 16 bierek w jednym kolorze.
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Jeśli nie chcesz otrzymywać tych maili, możesz się wypisać tutaj.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.