📝 Wersja Robocza #28

#28・
415

subskrybentów

32

wydań

Zapisz się na mój newsletter

By subscribing, you agree with Revue’s Warunkami korzystania and Polityką prywatności and understand that Wersja Robocza will receive your email address.

Revue
 
 

Wersja Robocza

31 marzec · Wydanie #28 · Zobacz online

Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.


Cześć,
Przed Tobą kolejne, bardzo obszerne wydanie naszego newslettera. Liczymy, że znajdziesz w nim coś ciekawego dla siebie.
Nie będziemy zatem przedłużać - życzmy przyjemnej odskoczni od wszystkich trosk (przez najbliższy kwadrans spędzony z nami) i smacznej ☕️ kawy.

Nowe narzędzie do 📹 wideokonferencji
W obliczu obecnej trudnej sytuacji 🦠 wielu z nas zmuszonych zostało do pracy zdalnej. Poradniki jak robić to skutecznie opublikowały już chyba wszystkie możliwe media… Na topie są z kolei wszystkie firmy, które tego typu pracę usprawniają - na czele z Microsoftem i jego narzędziami: Teams oraz Skype.
Zobaczcie jak wzrosły statystyki pobrań 📈 tej drugiej aplikacji w marcu:
Nie ma się co dziwić: wprowadzenie wideokonferencji to najprostszy i najbardziej oczywisty substytut “normalnych” spotkań w biurze 💬.
Skype na dłuższą metę nie jest jednak najefektywniejszy i właśnie dlatego chcielibyśmy Was dziś zainteresować czymś zupełnie nowym.
Poznajcie Around:
Around to aplikacja (Mac, Linux, Windows) dostępna póki co w zamkniętej wersji beta - można zgłosić się i poprosić o dostęp na tej stronie.
Dlaczego warto to zrobić?
 • Dzięki wykorzystaniu analizy AI w czasie rzeczywistym, rozmówcy zobaczą Twoją twarz, a nie np. niepościelone łózko w tle ;-)
 • Aplikacja posiada również wbudowane wyciszanie niepożądanych dźwięków w tle, takich jak np. szczekanie 🐕 psa lub praca zmywarki czy pralki. Do tej pory wymagało to stosowania osobnych programów, takich jak np. Krisp,
 • Zupełnie nowy układ, w którym możemy np. pracować nad dokumentem, a nad nim wyświetlać naszych rozmówców w pływających “kółkach”,
 • Każda rozmowa ma swój indywidualny link - gdy chcemy z kimś porozmawiać, po prostu wysyłamy mu linka, nie musimy pytać wszystkich o np. login do aplikacji X. Możemy też skorzystać z integracji ze Slackiem,
 • Wbudowane udostępnianie ekranu (póki co tylko na Macu).
Podsumowując - zapowiada się naprawdę 🥊 godny rywal Skype'a czy Zooma. Trzymamy kciuki! 🤞
A propos: Jak dobrze wyglądać 👩🏽‍💻 w kamerze?
Skoro już jesteśmy przy wideokonferencjach: serwis Fast Company opublikował krótki artykuł, zawierający 3 naprawdę proste wskazówki jak lepiej wyglądać w czasie rozmów wideo 🎦.
Oto one:
 1. Patrz 👁 w górę, zamiast w dół. Ustaw komputer wyżej, tak aby Twoja kamera w naturalny sposób znajdowała się na linii wzroku. 
 2. Miej 🕯 światło z przodu, nigdy z tyłu. Niezależnie, czy jest to naturalne (okno) czy sztuczne (lampka), światło powinieneś mieć przed sobą.
 3. W miarę możliwości zainwestuj w 📹 kamerę zewnętrzną. Obecnie nawet najlepsze kamery wbudowane w komputer nie zapewnią takiej jakości obrazu jak urządzenia zewnętrzne.
Ciekawy sposób na naukę, nie tylko dla 🧑‍🎨 designerów...
Fanami nowoczesnych i ciekawych sposobów na edukację jesteśmy nie od dziś. Zestawienie polecanych przez nas narzędzi uzupełniamy właśnie o kolejny ciekawy projekt: Booklets.io
Twórca serwisu reklamuje go hasłem “Bite sized learning”, co możemy bardzo luźno przetłumaczyć jako szybkie “lekcje” na konkretny temat. Na każde zagadnienie składa się z około 6-10 graficznych slajdów, które przeglądamy podobnie jak np. Instagram stories.
Zaletą tego podejścia jest to, że w całym procesie edukacji nie ma zbędnego lania wody - dostajemy same meritum i jesteśmy w stanie dany temat przerobić w praktycznie kilka minut ⏱️. Nie ma tu mowy o 30-dniowym kursie, który w kółko rozpoczynamy i nigdy nie potrafimy dokończyć… (nie, żebyśmy tak kiedykolwiek zrobili… 🤦‍♂️).
Całość skierowana jest do osób z branży kreatywnej, ale zakres tematów jest naprawdę szeroki i powinien zainteresować szersze spektrum osób.
Wśród kategorii do wyboru mamy m.in.:
Tematy z designu z kolei podzielone są na takie sekcje jak:
Jeżeli - podobnie jak my - jesteście fanami takiej praktycznej edukacji, nie zapomnijcie podziękować twórcy za stworzenie tej platformy - kubek dobrej kawy na pewno doda mu motywacji do dalszego rozwoju Booklets 🚀.
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Większa ilość czasu, którą spędzamy w domu, przekłada się na powrót do zapomnianych gier planszowych 🎲 i karcianych🃏.
Jeśli zastanawiasz się, do której gry z młodości powrócić lub dać jej nową szansę, to my zdecydowanie rekomendujemy ♟ szachy. To chyba najbardziej uniwersalna i ponadczasowa gra strategiczna na świecie.
Jeśli chcesz nauczyć się grać w szachy, to polecamy serwis Chess.com
Znajdziesz tu nie tylko osoby do wspólnej gry online, ale przede wszystkim będziesz mógł skorzystać z codziennych, wartościowych lekcji.
Do Twojej dyspozycji jest 50 tysięcy zadań. Nauka odbywa się poprzez oglądanie filmów oraz ćwiczenie w praktyce różnych wariantów gry. 
Dużym plusem jest różnorodny poziom zaawansowania. Zarówno początkujący jak i wytrawny gracz znajdzie tutaj lekcje dostosowane do swojego poziomu.
Skoro już przekonaliśmy Cię do nauki gry w szachy, to teraz czas na zagadkę 🤓 
Odpowiedz na 2️⃣ bardzo proste pytania:
1) Ile pól liczy szachownica?
2) Jaką liczbę bierek (potocznie pionków) ma do swojej dyspozycji każdy gracz?
Odpowiedzi znajdziesz na końcu newslettera.
☕️ Szybka kawa z...
W ramach cyklu Szybka kawy z… prezentujemy rozmowy 🗯 z ciekawymi osobami ze świata nowych technologii. Wśród nich są przedstawiciele największych marek, czołowych polskich startupów i eksperci z różnych dziedzin. Z archiwalnymi wywiadami możesz zapoznać się w tym miejscu.
Dziś zapraszamy na „szybką kawę” z Kingą Stanisławską, Partnerem Zarządzającym i założycielem Experior Venture Fund.
Kinga od 20 lat zajmuje się inwestycjami i finansami.
Kinga od 20 lat zajmuje się inwestycjami i finansami.
EVF jest funduszem inwestującym 💸 w małe i średnie przedsiębiorstwa, charakteryzujące się dużym potencjałem wzrostu. W portfolio funduszu znajdują się m.in. Algolytics, Cosmose, iTaxi, TourMedica.pl, Tylko.
Z bardzo obszernej rozmowy dowiesz się:
 • Jakie aspekty przy wyborze startupu są kluczowe dla inwestora,
 • Jaką wartość wnosi fundusz VC,
 • Jakie są największe wyzwania dla twórców startupów,
 • Jak nasz startupowy rynek wygląda na tle reszty Europy,
 • Czy będziemy drugą Estonią?
No to łyk kawy i zaczynamy ⤵️
Według jakiego klucza dobierane są startupy, które znajdują się w Waszym portfolio? Jakie są niezbędne kryteria, żeby dostać inwestycję?
Zacznijmy od kluczowego hasła sektora venture capital – skalowalność. W wyborze startupu liczy się przede wszystkim to, jak szybko można wyskalować rozważany biznes. 
Tutaj patrzymy na kilka aspektów – szczególnie na „founders’ team”, czyli grupę osób tworzących firmę. Oceniamy ich determinację, wiedzę i motywacje w tworzeniu przedsięwzięcia, ponieważ te cechy stanowią podstawę dobrego startupu.
Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest środowisko w jakim startup powstaje - czy ten „business environment” daje startupowi możliwości rozwoju, poprzez wytworzenie wartości intelektualnej oraz rozwoju technologii tak, aby stale rosła jego wartość, a biznes sam był skalowalny. 
Selekcjonując start-up kierujemy się również biznesowym rozsądkiem founderów, to znaczy ich jasnym pomysłem na rozwój, nie tylko biznesu w całości, ale również każdego oferowanego produktu czy usługi, z dużym elementem tzn. „cost efficienty strategy” czyli rozsądnego zarządzania kosztami wewnątrz organizacji oraz oceniając „unit economics”. 
Poza potencjałem w zakresie rozwoju i globalnego mindsetu firmy i jej założycieli, patrzymy na kwestie dopasowania danego startupu do naszej strategii inwestycyjnej pod kątem technologicznym i biznesowym, ze dana spółka mieści się w kategoriach ‘pure software’ i bazuje na rozwiązaniach z zakresu „big data” – z potencjałem przetwarzania dużej ilości danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W ten sposób właśnie rozumiemy skalowalność, szczególnie po stronie przychodowej, ale też po stronie kosztowej. 
Jakie są największe przeszkody dla startupów w Polsce?
Przy rosnącej świadomości na polskim rynku Venture Capital i coraz większej wiedzy w zakresie jej mechanizmów, nadal przeszkodą dla startupów jest dostęp do kapitału w odpowiedniej ilości. W chwili obecnej mówimy tu o kapitale przekraczającym kwoty 2-3 mln EUR per inwestycja – bo takich nam dzisiaj na rynku technologicznym trzeba, aby start-upy mogły się skalować ponad pierwsza fazę seedową.
Tutaj sytuacja z kwartału na kwartał jest coraz lepsza, na polskim i CEE rynku powstaje coraz więcej funduszy pokaźniejszych rozmiarów, które mogą po części tę lukę kapitałowa wypełnić. Fundusze z Europy Zachodniej coraz przychylniej i intensywniej ko-inwestują z lokalnymi funduszami. Sytuacja jest dynamiczna. 
W ciągu ostatnich kilku dni sytuacja ta się zmienia, z uwagi na panującą pandemię. Większość funduszy polskich i europejskich przyjęła strategię zarządzania istniejącym portfelem. Jest to ciekawy moment na rynku, gdyż obecna sytuacja spowoduje szybszy zrost digitalizacji wielu branż, wzrost e-commerce jeszcze szybciej niż wcześniej i automatyzację. Jest to okazja na wprowadzenie analityki predykcyjnej w wielu branżach. 
Jednocześnie, nadal widzimy potrzebę wzrostu umiejętności promocji i sprzedaży wysoko rozwiniętych technologicznie produktów w skali globalnej, do duży międzynarodowych graczy. A przecież ze strony technologicznej i jakościowej Polska jest pionierem, mamy wielu doskonałych i wysoko wykwalifikowanych architektów i deweloperów najwyższej klasy rozwiązań, a za tym niewątpliwie idzie jakość dostarczanego produktu. W Polsce mieszczą się centra R&D największych firm technologicznych świata. 
Porzućmy jednak myślenie w kategoriach barier i problemów – napływ kapitału wiąże się z ciągle rosnącym potencjałem i rozpoznawalnością startupu. Jest wiele przykładów na to, że nawet jedna dobra runda finansowania poza kapitałem na rozwój stała się „door opernerem” – na międzynarodowy rynek, na możliwości networkingu i współpracy z osobami z doświadczeniem i wartościowym podejściem do danego startupu. 
Przykład: Spółka portfelowa Experior Venture Fund I – Tylko – poprzez aplikację i doskonale rozwinięty e-commerce wyszła na międzynarodowe rynki, dostosowując się do ich lokalnych potrzeb, co jest driverem do rozwoju i doskonałych zwrotów dla inwestorów, którzy uwierzyli w ten pomysł.
Cosmose, nasz kolejny value driver, podbił rynki azjatyckie, współpracując z najlepszymi markami od luxury goods wspierając ich działania marketingowe w oparciu o autorską technologię Spółki tzw. OMNIcookie. 
Powyższe przykłady to tylko dwa z wielu przykładów polskich start-upów, które zostały zauważone przez rynek międzynarodowy i dużymi sukcesami korzystają z tego, co takie możliwości im przynoszą. 
"Tylko" to innowacyjna marka meblowa e-commerce
"Tylko" to innowacyjna marka meblowa e-commerce
Jak polski rynek startupów wygląda na tle reszty Europy?
Dzisiaj już nie mówimy o polskim czy europejskim rynku startupów, gdyż te nasze nie odstają poziomem zaawansowania technologicznego czy podejścia biznesowego od innych rynków w Europie. Technologia to zjawisko globalne.
Warto spojrzeć na rynek amerykański czy azjatycki, bo już w takim zestawieniu różnice względem startupów i całego rynku venture capital będą znaczące, szczególnie jeśli chodzi o możliwości pozyskania kapitału przez tamtejsze spółki, ich szybkie wzrosty oraz głębokość i homogeniczność rynków, na których się rozwijają. 
Europa stawia rozwój technologii i startupów na rynkach lokalnych jako priorytet. Przykładem takich działań jest dostępność programów finansujących działania startupów, w ramach Horyzontu, takich jak EIC Akcelerator. Są to inicjatywy nad którymi pracuje Europejska Rada ds. Innowacji, kolejnym unijnym programem ramowych badań i innowacji (European Innovation Council), w której zasiadam.
Mimo widocznych różnic między rynkiem amerykańskim a europejskim wyróżniamy się – i tu wielkie zasługi Polski – kadrą technologiczną, bo przecież Polska zajmuje 3. miejsce na świecie w rankingach pod kątem kwalifikacji developerów baz danych i zaawansowanych technologii w różnych sektorach, a wiele firm amerykańskich celowo przenosi swoje R&D do Polski. 
Nasz czas wielkich sukcesów jeszcze nadejdzie i kto wie może niedługo staniemy się drugą Estonią z wielkim sukcesem Skypa, Bolta czy Transferwise.
Z ciągle rosnącą liczbą startupów w naszym ekosystemie zwiększa się też liczba kandydatów na unicorny (spółki o wartości przekraczającej 1 miliard dolarów). Analizy pokazują różne aspekty jakie należy rozwinąć i poprawić, ja mogę powiedzieć jedno: to, że nasz czas nadchodzi, i przy wsparciu różnych programów oraz finansowania z venture capital może się to niebawem udać. 
Jak zatem Fundusze Venture Capital wspierają rozwój startupów?
Venture Capital to obecnie najbardziej rosnący gospodarczo segment, który oferując ponadprzeciętne zwroty daje coś więcej – rozumie i inwestuje w digitalizację wszystkich sektorów, a przecież ostatnie zdarzenia związane z pandemią koronawirusa pokazały, że bez szybkiego rozwoju technologicznego nie jesteśmy w stanie przetrwać – a spółki w które inwestujemy między innymi właśnie dają nam ten rozwój.
Venture Capital w Polsce osiągnęło już znaczny poziom dojrzałości. Fundusz VC może zasilić przedsięwzięcie na różnym poziomie rozwoju, w każdym sektorze w zależności od jego strategii, jak wspomniałam już wcześniej.
Zespół zarządzający funduszem zostaje z founderem, jako mentor, sparing partner od pierwszego kontaktu, aż do wyjścia z inwestycji (tzw. exitu), czyli przez wiele lat, gdyż inwestycja typu venture to bardziej maraton niż sprint.
Wracając do pytana o kryteria doboru startupów, zastanawiam się, czy wiadome jest, że zawsze chodzi tu o pewnego rodzaju symbiozę między startupem a funduszem, i wzajemne zrozumienie, bo przecież jednej i drugiej stronie chodzi o jedno – SUKCES!
Team funduszu zrobi wszystko, aby zmaksymalizowaniu skalowalność, bo to pozwala na znaczący wzrost przychodów i - co idzie za tym - wyceny dla inwestorów funduszu, ale przede wszystkim dla założycieli start-upu.
Korzystając z wiedzy, networku i doświadczenia teamu w funduszu, startup dostaje więcej niż kapitał. Dostaje możliwości i kadrę na jaką na danym etapie nie może sobie pozwolić. Osoby zarządzające funduszem, czy też zespołami wewnątrz funduszu to doświadczeni specjaliści w dziedzinach tj. procesy biznesowe, rozwój biznesu, HR, a czasem tez (w przypadku Experior tak jest) technologia. Więc drogi Founderze - korzystaj! 
Biorąc pod uwagę coraz bardziej rozwijający się rynek finansowania venture, startupy doskonale wiedzą, że na pierwszej inwestycji ich rozwój się nie kończy – więc ciągle nurtuje je pytanie – jak pozyskać koleją rundę, gdzie szukać środków jak sprzedać swój pomysł.
Na pewno najważniejsza jest sprzedaż do klientów i jeśli start-up potrafi się skalować i sprzedawać do kolejnej grupy odbiorców, fundusz VC nie jest mu koniecznie potrzebny. Jeśli jednak zdecyduje się na inwestora, to fundusze VC z kolei ściśle ze sobą współpracują i mogą wesprzeć startup w kolejnych krokach rozwoju.
Zapytana o problemy startupów wspomniałam, że czasem są braki w sferze biznesowej/sprzedażowej – startup, raportując problemy do wspierającego go funduszu może liczyć na wypełnienie tych luk. 
Founderzy powinni moc polegać na funduszach venture i ściśle z nimi współpracować, bo przecież dzięki nim powstały przecież takie potęgi jak Facebook, Netflix czy Google.
Trochę kultury 🖼
W Wersji Roboczej często poruszamy tematy związane z 🌍 podróżami. Dla ciekawych świata serwis Travel + Leisure przygotował zestawienie 12 topowych muzeów, które dzięki Google Arts & Culture możesz zwiedzić wirtualnie.
Poniżej rekomendowane miejsca, w kolejności alfabetycznej:
 1. British Museum, Londyn 🇬🇧
 2. Guggenheim Museum, Nowy Jork 🇺🇸
 3. MASP, São Paulo 🇧🇷
 4. Musée d’Orsay, Paryż 🇫🇷
 5. National Gallery of Art, Waszyngton 🇺🇸
 6. National Museum of Anthropology, Mexico City 🇲🇽
 7. National Museum of Modern and Contemporary Art, Seul 🇰🇷
 8. Pergamon Museum, Berlin 🇩🇪
 9. Rijksmuseum, Amsterdam 🇳🇱
 10. The J. Paul Getty Museum, Los Angeles 🇺🇸
 11. Uffizi Gallery, Florencja 🇮🇹
 12. Van Gogh Museum, Amsterdam 🇳🇱
Google Arts & Culture - Miejsca
Google Arts & Culture - Miejsca
Mało? Google Arts & Culture umożliwia taką podróż do milionów historycznych miejsc, w tym tysięcy muzeów i galerii. Znalazłeś coś ciekawego? Koniecznie daj nam znać.
To już jest koniec 🏁
Kawa dopita, to znak, że możemy kończyć. Jeśli numer Ci się podobał, daj nam łapkę w górę i udostępnij go swoim znajomym. Będziemy niezmiernie wdzięczni za wszelką pomoc w promocji Wersji Roboczej z Twojej strony. Dzięki 🙌 
Trzymaj się zdrowo i do następnego!
Rozwiązanie quizu:
Plansza szachowa liczy 64 pola, a każdy z graczy ma do dyspozycji 16 bierek w jednym kolorze.
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Kliknij tutaj, aby anulować subskrypcję.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.