Zobacz profil

📝 Wersja Robocza #3

Revue
 
Witamy, Przed Tobą trzeci numer Wersji Roboczej. Można powiedzieć, że specjalny, bo w całości poświęc
 

Wersja Robocza

14 styczeń · Wydanie #3 · Zobacz online
Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.

Witamy,
Przed Tobą trzeci numer Wersji Roboczej. Można powiedzieć, że specjalny, bo w całości poświęcony temu, co działo się na tegorocznych targach CES (Consumer Electronics Show). A działo się bardzo dużo.
Odbywające się w Las Vegas targi to jedna z najważniejszych imprez technologicznych na świecie. Gromadzi ponad 4500 wystawców i 150 tysięcy odwiedzających reprezentujących 150 państw świata.
Zabieramy Was na małą, subiektywną wycieczkę po targowych halach CES. Nie zabraknie ciekawych trendów i innowacyjnych produktów.
W drogę!

Najważniejsze trendy CES 2019
Technologia 5G
Nadchodzi nowa technologia mobilna piątej generacji, która ma być 10 razy szybsza i wydajniejsza niż 4G.
Co to oznacza dla zwykłego użytkownika?
  • Bezprzewodowy, szybki internet w domach,
  • Wydajną komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami - np. wymiana informacji pomiędzy autonomicznymi samochodami i infrastrukturą drogową,
  • Brak problemów z internetem na imprezach masowych, gdzie tysiące osób w jednym miejscu i czasie korzysta ze swoich urządzeń.
W Las Vegas w mówieniu o 5G prześcigali się wszyscy: operatorzy komórkowi i producenci sprzętu. Telefon przystosowany do 5G w „wersji roboczej” zaprezentował Samsung.
Proces przejścia na 5G zajmie wiele lat, jednak rewolucja właśnie się zaczyna.
Pierwszym polskim miastem, w którym wdrożone zostanie 5G, ma zostać Łódź. Tak wynika z dokumentu “Strategia 5G dla Polski” (możesz go pobrać tutaj - 135 stron w formacie Open Office), opracowanym w styczniu zeszłego roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. Pilotażowo 5G już działa na Politechnice Łódzkiej.
Telewizja 8K
TV z taką rozdzielczością zapowiedzieli niemal wszyscy najważniejsi producenci: Samsung, Sony, LG i chiński TCL.
8K to standard 33 milionów pikseli, które sprawiają, że patrząc w ekran wyda Ci się on tak realny, jakbyś wyglądał przez okno.
Podobnie jak w przypadku 5G, jesteśmy dopiero na początki drogi. Dwa główne powody, dla których 8K to nie jest jeszcze temat “na już”, to:
  1. Cena - koszt TV z obsługą 8K to obecnie ponad 10 tys dolarów.
  2. Brak treści - Netflix czy Amazon nie planują (jeszcze) emisji w 8K.
Jakby tego było mało, różnicę pomiędzy 4K a 8K dostrzeżesz tak naprawdę dopiero na ekranach powyżej 75 cali, a to oznacza, że musisz mieć naprawdę duży salon. :-)
Asystenci głosowi
Temat asystentów głosowych na CES 2019 został zdominowany przez Google, które ogłosiło szereg nowości, m.in:
  • Uruchomienie platformy Google Assistant Connect, dzięki której zewnętrzne firmy mogą łatwo zintegrować się z asystentem od Google'a. Jako przykłady wykorzystania pokazano m.in. inteligentny budzik Lenovo czy popularne głośniki Sonos. W 2019 roku czeka nas pewnie wysyp urządzeń, którymi będziemy mogli sterować głosowo.
  • Pełna obsługa asystenta w Google Maps - możemy np. poprosić aplikację, by w naszym imieniu napisała komuś na komunikatorze o której dojedziemy na miejsce. Oprócz tego w czasie jazdy możemy np. obsługiwać głosowo kalendarz, odtwarzacz audio czy nawet inteligentne urządzenia w domu (“smart home”).
  • “Interpreter Mode” pozwoli z kolei na tłumaczenie na żywo pełnych zdań na któryś z 27 języków (niestety póki co nie ma polskiego). Wystarczy zacząć rozmowę od “Hey Google, be my <nazwa języka> interpreter”, następnie wymówić zdanie w języku angielskim, a po chwili asystent powtórzy to samo (i wyświetli na ekranie) w języku, który wskazaliśmy.
Urządzenie Google Home (głośnik z wbudowanym asystentem) ma obecnie około ¼ rynku (dominuje Alexa od Amazona) - widać, że w 2019 gigant z Mountain View chce mocno podgonić swojego najgroźniejszego rywala.
Pozostałe trendy
Nie sposób wymienić wszystkich nowości, które zaprezentowano na tegorocznym CES. Progres w takich dziedzinach jak sprzęt i akcesoria komputerowe, nowoczesna rozrywka, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR, VR), urządzenia ubieralne (“wearables”) czy wreszcie transport/motoryzacja jest ogromny.
Jeśli któryś z tych wątków interesuje Cię szczególnie, polecamy poszerzyć temat we własnym zakresie - ilość medialnych relacji z CES jest niezliczona.
Z naszej strony wybraliśmy dla Ciebie kilka produktów, które nam się szczególnie spodobały lub wzbudziły nasze zainteresowanie.
Najciekawsze produkty
Zaczynamy mocno - od zwijanego telewizora, zaprezentowanego przez LG:
LG SIGNATURE OLED TV R
LG Signature Oled TV ma 65 cali, zintegrowany soundbar i może pracować w kilku trybach - wyświetlacz może być wysunięty, albo częściowo lub całkowicie schowany.
Przy okazji warto zobaczyć też “stoisko” od LG, na którym zaprezentowano imponujący zestaw zakrzywionych ekranów TV:
WIRED
No, you're not floating in space. This immersive video experience is courtesy of hundreds of curved LG OLED Tv's. #CES #CES2019 https://t.co/ZK93EtCXhr https://t.co/lpzrF2RUvR
3:00 PM - 10 Jan 2019
Odlatujemy jeszcze bardziej, bo czas na koncept… powietrznej taksówki:
BELL Nexus
BELL Nexus
Czy tak będziemy podróżować w przyszłości? BELL Nexus ma być napędzany napędem hybrydowym, startować pionowo i przy wadze własnej 272kg zabierać na pokład do 5 osób.
Teksańska firma BELL jest partnerem Ubera i razem celują na udostępnienie takiej formy podróży już w 2023 roku, w ramach programu Uber Air.
Trzeci produkt, a w zasadzie zestaw produktów, który zwrócił naszą uwagę to nowości zaprezentowane przez firmę Withings:
Nowości WIthings na CES 2019
Nowości WIthings na CES 2019
Francuska firma zaprezentowała 3 ciekawe produkty:
  • Move ECG - inteligentny zegarek z możliwością robienia EKG (podobnie jak najnowszy Apple Watch) i baterią działającą ok. 12 miesięcy. Zegarek ma być dostępny w 2. kwartale tego roku i kosztować 129,95 USD.
  • Withings Move - również inteligentny zegarek, ale bez funkcji EKG. Wytrzymuje na baterii aż 18 miesięcy i doskonale nadaje się do mierzenia naszej aktywności (kroki, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze). Zegarek ponadto mierzy i analizuje nasz sen, a także oferuje funkcję inteligentnego budzika, który obudzi nas w odpowiedniej fazie snu. Koszt? 69,95 USD, wysyłka ma się rozpocząć za 4-5 tygodni.
  • BPM Core - nowoczesny ciśnieniomierz z wbudowanym EKG. Produkt ma znacznie pomóc we wczesnym wykryciu problemów z sercem - wykonuje szereg testów w zaledwie 90 sekund. BMP Core ma być dostępny w 2. kwartale, a jego cena wyniesie 249,95 USD.
W 2016 roku Withings zostało kupione przez Nokię i weszła w skład oddziału Nokia Health. W maju zeszłego roku Withings zostało z powrotem wykupione od Nokii i wygląda na to, że ten ruch wyszedł firmie na dobre. Jest to naszym zdaniem jedna z najciekawszych europejskich firm technologicznych.
Sprawdź się - szybki quiz
A propos Nokii. Czy wiesz, w którym roku powstała ta firma? Dla ułatwienia możesz pomylić się o 30 lat.
Prawidłową odpowiedź znajdziesz na końcu newslettera.
Zostań gwiazdą boksu
Ostatni produkt, który chcemy Tobie przedstawić, to Fight Camp, czyli domowa siłownia przystosowana do trenowania sportów walki. 
Fight Camp
Fight Camp
Za pomocą czujników ruchu ukrytych w rękawicach, aplikacja Fight Camp zliczy Twoje ciosy, a następnie zmotywuje do dalszej pracy i zaproponuje optymalny trening. [Zobacz wideo]
Koszt sprzętu (rękawice, worek, pasy i mata) to 995 USD. Do tego musisz uwzględnić miesięczny abonament w samej aplikacji w wysokości 39 USD.
Chciałbyś taką zabawkę w domu? Niestety musisz jeszcze poczekać. Póki co produkt dostępny jest jedynie na terenie USA. 

Targi CES trwały od 8 do 11 stycznia. Dziękujemy za wspólną podróż. Jeśli Ci się podobała - zostaw kciuk w górze i poleć nas znajomym.
Do zobaczenia!

Rozwiązanie quizu: Trudno to uwierzyć, ale Nokia powstała 12 maja 1865 roku w Finlandii.
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Jeśli nie chcesz otrzymywać tych maili, możesz się wypisać tutaj.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.