Zobacz profil

Wersja Robocza - Wydanie #32

Revue
 
 

Wersja Robocza

17 grudzień · Wydanie #32 · Zobacz online

Newsletter dla ciekawych cyfrowego świata: nowe media, technologie, produkty i startupy. Dla tych, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego.


Cześć,
Przed Tobą ostatni tegoroczny numer Wersji Roboczej. Tradycyjnie przygotowaliśmy nową porcję wyselekcjonowanych informacji z szeroko rozumianego świata nowych technologii. Czyli coś w sam raz do zimowej herbaty i świątecznych pierników.
Na wstępie ogromne podziękowania do wszystkich osób (a było Was osiem), które zostawiły kciuk w górze po naszym ostatnim wydaniu 🙌 
W grudniu będzie nam szczególnie miło, jeśli polecisz nas swoim znajomym.
Dlaczego?
  1. Świąteczno-noworoczny czas sprzyja 🎁 prezentom.
  2. W tym miesiącu obchodzimy nasze drugie urodziny 🎊.
To co? Możemy liczyć, że licznik subskrypcji poszybuje w górę?

Rok 2020 w 💊 pigułce
Koniec roku to czas podsumowań. Tradycyjnie ciekawymi danymi podzielili się technologiczni giganci. Oto wybrane z nich.
Google 🔎
Najszybciej zyskujące na popularności frazy (Polska):
1. Koronawirus
2. Koronawirus w Polsce
3. Wybory w USA
4. Koronawirus porady
5. Google Classroom
Najczęściej wyszukiwani ludzie (Polska):
1. Joe Biden
2. Kobe Bryant
3. Paweł Królikowski
4. Iga Świątek
5. Rafał Trzaskowski
HBO GO 🎥
Najpopularniejsze seriale:
1. Wataha
2. Westworld
3. Outsider
4. Wychowane przez wilki
5. Czarnobyl
Najpopularniejsze filmy:
1. Pewnego razu… w Hollywood
2. Aquaman
3. Narodziny gwiazdy
4. Czarownica 2
5. Avengers: Koniec gry
Spotify 🎵
Najpopularniejsi artyści (Polska):
3. Lanek
4. Bedoes
5. Mata.
Najpopularniejsi artyści (świat):
2. Drake
Najpopularniejsze artystki (świat):
5. Halsey.
Najpopularniejszy utwór (Polska):
Quebonafide, Daria Zawiałow, Duit — Bubbletea
Najpopularniejszy utwór (świat):
The Weeknd — Blinding Lights
The Weeknd - Blinding Lights (Official Music Video)
Najpopularniejszy podcast (Polska):
Najpopularniejszy podcast (świat):
Netflix 🍿
Najczęściej oglądane:
Sprawdź się - szybki quiz! ✅
Skoro już jesteśmy w temacie podsumowań… Firma Interbrand po raz kolejny opublikowała swoje zestawienie najbardziej wartościowych marek na świecie. Ranking ósmy raz z rzędu wygrało 🍏 Apple.
Co ciekawe wszystkie miejsca w TOP 5 obsadziły firmy technologiczne:
  1. Apple
  2. Amazon
  3. Microsoft
  4. Google
  5. Samsung
Czy wiesz, która firma z TOP 5 jest najstarsza, a która najmłodsza?
Prawidłową odpowiedź znajdziesz na końcu newslettera.
Google Stadia - witamy w Polsce 🇵🇱
Czas na dobrą wiadomość dla fanów gier. Po ponad roku, w końcu do Polski wchodzi Google Stadia.
O tej platformie streamingowej dla graczy pisaliśmy obszernie w 19. numerze Wersji Roboczej. Jeśli nie wiesz, co to Google Stadia i jakie daje możliwości to koniecznie nadrób zaległości tutaj.
Ile to kosztuje?
Subskrypcja Stadia Pro to koszt 39,00 zł miesięcznie. W ramach tej opłaty dostajemy dostęp do kilkudziesięciu darmowych gier oraz mamy możliwość zakupu z rabatem takich hitów jak: Assassin’s Creed: Valhalla, Cyberpunk 2077, NBA 2K21, Red Dead Redemption 2 czy Star Was Jedi: Upadły Zakon.
Niestety nadal musimy czekać aż w Polsce możliwy będzie zakup 🎮 kontrolera Google Stadia. Jego brak zdecydowanie utrudnia granie, zwłaszcza w konsolowe hity.
Dopasuj książkę 📚 do planowanej podróży
Przez pandemię nasze podróże zostały mocno ograniczone. Kto jednak powiedział, że nie możemy zacząć planować przyszłych wakacyjnych wojaży, które rozpoczniemy, gdy sytuacja się w końcu ustabilizuje?
Jeśli podczas urlopu - w pociągu, samolocie lub na hamaku - lubisz czytać książki, to mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. 
TheBookTrail.com to serwis, który ułatwi wybór lektury 📖 na najbliższy wyjazd. Wystarczy, że skorzystasz wyszukiwarki na stronie. 
Możesz podać planowaną destynacje, a serwis odszuka wszystkie książki w bazie, których akcja dzieje się właśnie w danym mieście lub kraju.
Otrzymasz krótki opis fabuły, a także mapę 🗺 z zaznaczonymi miejscami. Dzięki temu będąc na miejscu możesz podążyć śladami bohaterów książki lub z ciekawości skonfrontować czy autor opisuje daną lokalizację tak, jak samemu sobie wyobrażałeś.
Chcesz więcej? Sprawdź inne polecane przez nas wcześniej aplikacje podróżnicze.
☕️ Szybka kawa z...
Wracamy z naszym cyklem rozmów. Tym razem zapraszamy na filiżankę ☕️ z Piotrem Jakóbikiem, dyrektorem marketingu i członkiem zarządu agencji Sport Evolution.
Firma ta zajmuje się m.in. organizacją masowych imprez sportowych, takich jak biegi maratońskie 🏃‍♀️ czy Enea Ironman 70.3 🏊🏻‍♂️🚴🏻‍♂️🏃‍♂️  w Gdyni.
Z Piotrem porozmawialiśmy o nowych technologiach, które towarzyszą biegaczom. Zwłaszcza teraz w okresie pandemii.
Pandemia zmieniła rynek zawodów biegowych. Zamiast tradycyjnych startów widzimy wiele wydarzeń wirtualnych. Czy możesz przybliżyć jak odbywa się taka rywalizacja? Czy tak będą wyglądały wszystkie zawody w przyszłości?
Biegi i inne zawody wirtualne to obecnie popularna alternatywa dla tradycyjnych zawodów sportowych, które nie mogą odbywać się z uwagi na obowiązujące zakazy epidemiczne. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne.
Siłą masowych imprez sportowych jest bowiem społeczność osób aktywnych fizycznie, możliwość spotkania się ze znajomymi, wspólnej rywalizacji i wspólnego przeżywania emocji podczas biegu, triathlonu czy wyścigu kolarskiego. Obecność kibiców, możliwość biegania czy jazdy rowerem po zamkniętych na co dzień ulicach, pływania w zabezpieczonych akwenach otwartych itd. 
Jest jednak jeden aspekt, o którym warto pamiętać, a który czasem gubi się przy powszechnie używanych terminach, jak “bieg wirtualny”, “zawody wirtualne” itd. Mianowicie, nasz wysiłek, pokonany dystans, wylany pot… one są całkowicie prawdziwe.
W wielu przypadkach także satysfakcja na “wirtualnej mecie” jest ogromna - mogę to powiedzieć z własnego doświadczenia, bo to na wirtualnym biegu pobiłem w tym roku swoją życiówkę na 5 km. Tak więc wirtualna jest wyłącznie rywalizacja/klasyfikacja, ale cała reszta - jak najbardziej realna.
Od strony technicznej - zawodnicy otrzymują sporą dowolność jeśli chodzi o czas i trasę biegu. Muszą pokonać jednak określony dystans, a całą swoją aktywność “śledzić” za pomocą urządzenia z GPS lub jednej z popularnych aplikacji, które można ściągnąć chociażby na smartfona.
Następnie swój wynik i zapis takiej aktywności należy przesłać (mailem lub wgrać online) do organizatora. Istnieją też bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają na automatyczną synchronizację danych z biegu i ich przesłanie do organizatora, a co za tym idzie, tworzenie klasyfikacji biegu “w czasie rzeczywistym”.
Przykładem takiego rozwiązania jest All You Need Is Running, platforma przygotowana przez nas na bazie oprogramowania Sport Heroes, z którego korzystają najwięksi globalni gracze, m.in. IRONMAN, Rock'n'Roll Marathon i wiele topowych brandów na świecie. Platforma AllYouNeedIsRunning.com współpracuje ze wszystkimi najbardziej popularnymi urządzeniami sportowymi z GPS (Garmin, Polar, Suunto, TomTom), a także popularnymi aplikacjami treningowymi, jak np. Runkeeper.
Mimo wszystko, głęboko wierzę, że już najbliższa przyszłość przyniesie nam powrót do normalnej rywalizacji na eventach sportowych. Myślę, że wydarzenia wirtualne mogą przetrwać na dłuższą metę jako ciekawa alternatywa na miesiące zimowe, dodatkowa motywacja do treningu w procesie przygotowania do docelowych, realnych zawodów lub też jako dodatkowa opcja dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą uczestniczyć w prawdziwych zawodach.
Czy jest szansa, aby wirtualne zawody odbywały się także w przypadku bardziej skomplikowanych logistycznie sportów jak triathlon? 
Oczywiście, to już się dzieje. Prym wiedzie tutaj IRONMAN Virtual Club, w którym do pojedyńczych zawodów na początku pandemii zapisywało się nawet 20-30 tysięcy osób. W tym przypadku jednak pływanie zastępowane było dodatkowym biegiem. Zawodnicy musieli więc wykonać trzy sesje: bieg + rower + bieg. Aktywności można wykonać poza domem lub np. w przypadku jazdy rowerem na domowym trenażerze.
Z końcem roku przestanie działać popularna aplikacja mobilna dla biegaczy Endomondo. Jakie alternatywy możesz polecić?
Endomondo nie było już rozwijane od dłuższego czasu i było pewne, że jego dni są policzone. Osoby trenujące z popularnymi zegarkami sportowymi (np. Garmin, Polar) korzystają siłą rzeczy z dedykowanych im aplikacji (Garmin Connect, Polar Flow), gdzie na swoim koncie widzą wszystkie dane z treningów. Mniej zaawansowaną opcją jest pobranie jednej z bezpłatnych aplikacji na smartfony - tak, jak to było w przypadku Endomondo. Może to być np. Runkeeper, Decathlon Coach, MapMyRun, adidas Running (kiedyś Runtastic) czy Nike Run Club.
🎥 Moviemy co zobaczyć
Musimy się przyznać, że rzadko oglądamy seriale. Po prostu trudno nam wygospodarować czas, aby obejrzeć kilka sezonów nawet topowych produkcji. Ostatnio na Nefliksie pojawił się jednak serial, który da się pochłonąć w jeden weekend.
Gambit Królowej | Oficjalny Trailer | Netflix
„Gambit królowej” to opowieść o osieroconej dziewczynie, która stara się zostać najlepszą szachistką ♟ na świecie. Produkcja ma swój specyficzny klimat i świetne kreacje aktorskie, szczególnie w wykonaniu głównej bohaterki oraz jej przybranej matki. Na ekranie zobaczymy także polski akcent w postaci Marcina Dorocińskiego. 
Serial liczy 8 odcinków i zebrał bardzo wysokie oceny na wszystkich serwisach filmowych.
Oceny: 8.7 (IMDB), 99% (Rotten Tomatoes)
A propos
Co ciekawe serial wpłynął także na wzrost popularności samych szachów.
Oto kilka liczb (od daty premiery, czyli 23 października 2020 r.):
  • 87% - o tyle wzrosła sprzedaż zestawów szachowych w USA.
  • 603% - o tyle wzrosła sprzedaż książek o tematyce szachowej w USA.
  • 30 000 - codzienna liczba nowych rejestracji użytkowników w serwisie Chess.com (przed premierą wynosiła 6 000).
Robi wrażenie, prawda?
To już jest koniec 🏁
To tyle, do zobaczenia w przyszłym roku.
Życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dużo szczęścia w Nowym 🍾 2021 Roku!
Rozwiązanie quizu:
Najstarszą marką jest Samsung (1938), a najmłodszą Google (1998).
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Kliknij tutaj, aby anulować subskrypcję.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wersja Robocza przy użyciu Revue.